– SPACERY SIERPIEŃ 2023 –

Poniżej przedstawiamy grafik sierpniowych spacerów. Wraz z najlepszymi przewodnikami zabierzemy Was na 24 tematyczne wędrówki, które odkryją przed Wami nowe oblicze miejsc oraz osób związanych z Krakowem.

! UWAGA !

Przyjmowanie zgłoszeń na OSTATNI weekend sierpnia – 26/27.08
rozpocznie się w poniedziałek, 21 sierpnia od godz. 8:00!

Zapisy: spacery@cmjordan.krakow.pl

❗️UWAGA ❗️

Wszelkie odpowiedzi na poniedziałkowe zgłoszenia e-mail zostaną przesłane w dniu jutrzejszym, tj. we wtorek 22 sierpnia! Przepraszamy za niedogodności!

!WAŻNE! SPACERY ODBYWAJĄ SIĘ BEZ WZGLĘU NA PANUJĄCE WARUNKI POGODOWE!

26 SIERPNIA:


13:00 – „Wawel – przemiany stylowe od czasów króla Kraka do współczesności”, prow. Monika Hyla

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób


15:00 – „Słynni Żydzi na Kazimierzu”, prow. Agnieszka Kuźma

Były słynne Kobiety, czas poznać zasłużonych Panów. Podczas zwiedzania dowiemy się, z czego słynął rabin Remu, kogo nazywano Bocianem, i który z rabinów miał dar rozmawiania z prorokiem Eliaszem. Poznamy też dzieje rabina Bera Meiselsa. Przejdziemy przez ulicę, na której działał lekarz-społecznik nazywany „ojcem ubogich”, a także zobaczymy synagogę ufundowaną przez bogatego kupca oraz dowiemy się, co dla Krakowa i Kazimierza zrobił Józef Sare.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób


17:00 – „Tak kochali Krakowianie”, prow. Anna Stalmach

Podczas spaceru przedstawimy sylwetki mężczyzn poszukujących „prawdziwej miłości”, której skutki popchnęły ich do założenia bądź zrzucenia sutanny, tworzenia dzieł malarskich i literackich, służby wojskowej lub samobójstwa.

Trasa: ul. Szpitalna, Planty, Mały Rynek, ul. Stolarska, Pałac Biskupi, ul. Podzamcze
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób


27 SIERPNIA:


13:00 – „Kazimierz – kadry z filmu Stevena Spielberga ‘Lista Schindlera’”, prow. Monika Hyla

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób


14:00 – „Tropem profesorowej Szczupaczyńskiej”, prow. Elżbieta Wojas

Podczas spaceru przeniesiemy się do Krakowa przełomu wieków by podążyć tropem profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej powołanej do życia przez Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego w cyklu powieści kryminalnych. Spróbujemy oddzielić fikcję literacką od prawdy i odnaleźć miejsca opisane na kartach powieści.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób


17:00 – „Życie codzienne średniowiecznego Krakowa”, prow. Anna Stalmach

Podczas spaceru poznamy jak w dawnych wiekach wyglądało życie codzienne w dużym mieście. Zasady odżywiania, stój, ozdoby, kosmetyki, leki, higiena osobista, zapobieganie epidemiom.

Trasa: Gródek, ul. Sienna, ul. Mikołajska, Dom pod św. Teklą,Plac Szczepański i Smocza Jama pod
Wawelem
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

12 SIERPNIA:

10:00 – „Śladami II Wojny Światowej w Nowej Hucie”, prow. Piotr Kapusta

Trasa wycieczki poprowadzi uczestników po dawnych wsiach Mogiła i Bieńczyce, ale opowieści będą dotyczyć także m.in. Krzesławic, Pleszowa, Czyżyn, Grębałowa, Mistrzejowic czy Chałupek. W trakcie spaceru prowadzący opowie o tragicznych wydarzeniach z lat 1939-1945, odwiedzając niektóre z miejsc, gdzie się rozgrywały, a także odwiedzając groby ofiar. Poruszone zostaną tematy masowych egzekucji w Krzesławicach, obozu pracy dla Żydówek i obozu jeńców radzieckich w Mogile, tajnego nauczania, biografii niektórych ofiar śmiertelnych lat okupacji niemieckiej z terenów obecnej Nowej Huty.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

13:00 – „Włoski ślad w królewskim mieście”, prow. Kinga Maruszak

Wpływ przybyszów z Italii na codzienne życie mieszkańców Krakowa. Włoski styl, smak, intrygi i romans.

Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

17:00 – „Sekrety Piastów”, prow. Agnieszka Kuźma

Jak wyglądał Kraków za panowania Piastów? Co władcy z tej dynastii zrobili dla miasta? W czasie wycieczki dowiecie się, które budowle ufundował Bolesław Chrobry, a które jego syn Mieszko II. Na Wawelu zobaczycie miejsce, w którym Kazimierz Odnowiciel podjął decyzję od przeniesieniu stolicy do Krakowa. Posłuchacie kronikarskich zapisów dotyczących największej zagadki polskiego średniowiecza. Podczas spaceru dowiecie się, jak wyglądała „mała lokacja Krakowa”, gdzie wówczas znajdował się rynek, i czym był okół. Na zakończenie zobaczycie miejsca związane z buntem wójta Alberta.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

13 SIERPNIA:

10:30 – „Mały Rynek + ul. Szpitalna”, prow. Agnieszka Kuźma

To wycieczka z cyklu „niezwykłe ulice Krakowa”. W czasie zwiedzania dowiemy się, czym handlowano na Mały Rynku, gdzie wydawano pierwszą gazetę w języku polskim,  kogo i dlaczego spalono na stosie. Ponadto posłuchamy, kto nie mógł być słuchaczem Czytelni dla Kobiet, jakie proroctwa głosiła Nimfa Suchońska,  z czego słynęła ulica Szpitalna w XIX i XX wieku, a także kto założył hotel „Pod Złotą Kotwicą” i wiele, wiele innych ciekawostek.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

14:00 – „Zajazdy, oberże i hotele dawnego Krakowa”, prow. Elżbieta Wojas

Podczas spaceru hotelowym szlakiem dowiemy się jak oberża przekształciła się w hotel, gdzie dwa wieki temu dobrze było się zatrzymać, a gdzie niekoniecznie, gdzie gościł Goethe, a gdzie na pewno nie było Balzaka, na jakie luksusy liczyć mogli goście Grand Gotelu, a na jakie niedogodności narażeni byli ci z Hotelu Drezdeńskiego, gdzie koncertował Liszt i z którego okna śpiewał Kiepura.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

15:00 – „Dziecko w dawnym Krakowie”, spacer dla dzieci od 9 r.ż. z przewodnikiem-animatorem, prow. Tomasz Skalik

Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie. W jego trakcie najmłodsi zobaczą, jak żyło się dzieciom w dawnym Krakowie. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło. W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:

– zobaczymy, czym bawiły się dzieci żyjące w dawnym Krakowie,
– w muzeum w Podziemiach Rynku zobaczymy rzeczy, których używali mieszkańcy dawnego Krakowa,
– wytłumaczymy sobie, dlaczego ludzie żyjący w dawnych czasach chodzili 4 metry poniżej aktualnego poziomu Rynku,
– spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą,
– zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach,
– wybierzemy z naszego grona braci, którzy wybudowali wieże kościoła Mariackiego i odnajdziemy narzędzie zbrodni.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

19 SIERPNIA

10:00 – „Bale i rauty XIX wiecznego Krakowa”, prow. Elżbieta Wojas

Podczas spaceru powspominamy niegdysiejsze bale, opowiemy o dawnych karnawałach gdy cały Kraków tańczył od zmierzchu do świtu. Dowiemy się o czym lub o kim plotkowano na salonach. Sprawdzimy kto bywał u Potockich, a kto u księżnej Czartoryskiej. Opowiemy o balach na sto par i tych nieco skromniejszych.

Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

11:00 – „Wokół Rynku Podgórskiego”, prow. Agnieszka Kuźma

Podczas wycieczki poznamy dzieje kościoła św. Józefa i dowiemy się, na czym miał polegać „styl nadwiślański”. Zobaczymy tzw. podgórską Golgotę, kamienicę, w której w czasie wojny mieściły się zakłady krawieckie Juliusa Madritscha,  a także dawną siedzibę MAGISTRATU. Na rynku odnajdziemy ślady dawnej linii tramwajowej, dowiemy się, skąd wyruszały omnibusy do Swoszowic i gdzie ostatnią noc przed wyjazdem spędził Fryderyk Chopin.

Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

13:30 – „Kopiec Kraka i okolica”, prow. Piotr Kapusta

Uczestnicy wycieczki poznają historię fragmentu dawnego miasta Podgórze. Zobaczymy tajemniczy, niewielki kościółek św. Benedykta, odwiedzimy stary cmentarz podgórski, dowiemy się czym zajmuje się Muzeum Podgórza, a na koniec zdobędziemy Kopiec Kraka słuchając różnych wersji legendy na temat tej postaci i spróbujemy odnieść je do znanych nam faktów historycznych oraz wspomnimy o różnych zwyczajach związanych z tym miejscem i okolicą.

Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

20 SIERPNIA

10:00 – „Anegdoty zza kulis krakowskich teatrów”, prow. Dorota Bednarska

Podczas spaceru prześledzimy historię krakowskich teatrów, opowiemy o ich twórcach, wybitnych postaciach, słynnych spektaklach. Teatr to też nieprzebrane źródło anegdot i barwnych opowieści, których część przytoczymy.

Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

10:30 – „Małe i duże tajemnice rzeki Wisła”, spacer dla dzieci w wieku 4-7 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

W trakcie spaceru dzieci będą odkrywać tajemnice Wisły, odpowiemy sobie na pytania: gdzie i jak kiedyś płynęła, jaką funkcję pełniła dla mieszkańców. Odtworzymy również legendy związane z Wisłą w Krakowie. Spacer dla dzieci w wieku 4-7 lat.

Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

15:00 – „Szlakiem Królowych, Księżnych i Metres”, prow. Anna Stalmach

Historia zdominowana została przez wielkie wydarzenia, których twórcami byli mężczyźni. Podczas spaceru przyjrzymy się kobietom w koronach i diademach uchodzących za słabe, pozbawionych możliwości decydowania o sobie, swoim majątku i edukacji, a jednocześnie skutecznie wpływających na wydarzenia społeczne, obyczajowe i polityczne. Dumne, energiczne z powodzeniem kształtowały procesy dziejowe.

Trasa: Planty ul. Pijarska, św. Jana, Franciszkańska, Plac św. Idziego
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *