SPACERY PAŹDZIERNIK KZK

Sami nie możemy w to uwierzyć, ale rozpoczynamy ostatni miesiąc z naszym programem! Tym goręcej zachęcamy Was do zapisów na weekendowe spacery w październiku!

Przyjmowanie zgłoszeń na OSTATNI spacerowy weekend, tj. 28/29 października rozpoczyna się w

wtorek (24.10) od godz. 8:00!

🍂 Niezmiennie, formą zgłoszenia swojego uczestnictwa jest przesłanie wiadomości e-mail: spacery@cmjordan.krakow.pl 🍂

🤝🏻 *LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA! PROSIMY O PRZESTRZEGANIE ZASAD ZAPISÓW* 🤝🏻

28 PAŹDZIERNIKA (sobota):

10:45 – „Pradzieje Wzgórza Wawelskiego – Wawel zaginiony i wzgórze Wawelskie”, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg

Poznawanie Wzgórza Wawelskiego to fascynująca lekcja historii . Opowiemy o jego początkach  i niezwykłych wydarzeniach.  Nawiążemy do archeologii i architektury. Dowiemy się dlaczego goście z całego świata odwiedzają to miejsce.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 20 osób

14:30 – „Muzeum Dominikanów”, prow. Anna Stalmach

Zapraszam do zwiedzania muzeum urządzonego w pomieszczeniach 800 lat istniejącego, pierwszego na ziemiach polskich klasztoru Dominikanów. Udostępnione dzieła sztuki opowiadające historię zgromadzenia i jego rolę kulturową prezentują najwyższy poziom artystyczny, a aranżacja ekspozycji łączy przeszłość ze współczesnymi możliwościami wystawienniczymi.

UWAGA! Wstęp bezpłatny, prosimy o przemyślane zapisywanie się, aby wykorzystać pełną wejściówkę tj. 30 osób zwiedzających.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

15:00 – „Odkrywamy dawną wieś Tyniec”, prow. Emil Bajorek

Tyniec to bardzo stara, podkrakowska wieś, której dzieje od stuleci związane są z najstarszym klasztorem w Polsce. Tutaj rodziło się mnóstwo legend, tutaj na przełomie XIX i XX wieku bywał słynny etnograf Seweryn Udziela. Podczas II wojny światowej schronił się tu sam rotmistrz Witold Pilecki. Na spacerze odkryjemy ślady tej dawnej wsi, włączonej do Krakowa 50 lat temu. Wejdziemy też na tyniecki cmentarz, gdzie pochowano kilka znanych osób, w tym red. Jerzego Turowicza. Spacer zakończymy na zewnętrznym dziedzińcu opactwa Benedyktynów.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 40 osób

29 PAŹDZIERNIKA (niedziela):

11:00 – „Zwiedzanie getta”, prow. Agnieszka Kuźma

28 października1942 roku miała miejsca wielka akcja wysiedleńcza z krakowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Z tej okazji zapraszamy na zwiedzanie getta krakowskiego. W czasie zwiedzania poznamy historię getta, dowiemy się, co oznaczają krzesła na placu Bohaterów Getta, a także obejrzymy zachowane fragmenty murów. Przejdziemy też ulicą Józefińska, aby dowiedzieć się jak działał Szpital Żydowski i Arbeitsamt. Poznamy też dramatyczną historię Żydowskiego Sierocińca.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

12:00 – „Kruche skarby Krakowa – bursztyn, ceramika, porcelana”, prow. Monika Hyla

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

14:30 – „Zwiedzanie Cmentarza Rakowickiego”, prow. Anna Stalmach

„Idą ludzie na cmentarz pierwszego listopada, kiedy na groby i krzyże mrok wilgotny zapada.” Podczas spaceru odwiedzimy groby najsłynniejszych Krakowian wspominając ich  przed Świętem Zmarłych. Można zabrać symboliczne znicze.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

21 PAŹDZIERNIKA:

10:00 – „Podgórskie tajemnice”, prow. Piotr Kapusta

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

10:30 – „Szlakiem Tadeusza Kościuszki”, zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

Podczas warsztatu dzieci będą tropić ślady Tadeusza Kościuszki w centrum Krakowa. Poznają kim był ten dowódca i dlaczego jego postać zdobi wejście na wzgórze wawelskie oraz jakimi metodami walczono w XVIII wieku w Polsce o wolność. Zajęcia dla dzieci 6-9 lat.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

10:30 – „Tańce i śpiewy z chochołem”, prow. Dorota Bednarska

Bronowice odegrały szczególną rolę w dziejach sztuki i literatury okresu Młodej Polski. Podczas spaceru odwiedzimy miejsce gdzie odbyło się słynne Wesele uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Poznamy kulisy powstania tego dzieła i losy jego bohaterów.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

22 PAŹDZIERNIKA:

10:00 – „Krzysztofory Muzeum Krakowa”, prow. Magdalena Żur

Podczas zwiedzania Pałacu Krzysztofory poznamy historię tej wspaniałej budowli, a także prześledzimy dzieje Krakowa począwszy od tych legendarnych aż po współczesne – zgodnie z tytułem wystawy „Kraków od początku, bez końca”.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

15:00 – „Wielcy prezydenci Krakowa”, prow. Agnieszka Kuźma

Kraków w przeszłości miał szczęście do prezydentów obdarzonych charyzmą i  wizją nowoczesnego miasta. W czasie zwiedzania poznamy ich sylwetki i dowiemy się, jak zmieniali Kraków. Posłuchamy, kto zaczął brukować ulice i podwoił dochody bez zwiększania podatków. Dowiemy się, kto uratował Sukiennice przed zburzeniem, jakie budowle zyskał Kraków w latach 80-tych XIX wieku, kiedy w mieście uruchomiono wodociągi miejskie. Poznamy prezydenta, kto opracował projekt „wielkiego Krakowa” i jego następcę nazywanego dobrym duchem wszystkich budynków Krakowa.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

17:00 – „Tajemnicze i mroczne historie Krakowa”, prow. Anna Stalmach

W przedwieczornej scenerii zwiedzający wysłuchają opowieści o jękach uwięzionych, czarnych charakterach bezwzględnych władzach miasta, a także duchach pojawiających się tylko osobom czującym więź z przeszłością.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 40 osób

———————————————————————————————————–

14 PAŹDZIERNIKA:

11:00 – „Kazimierskie tajemnice”, prow. Piotr Kapusta

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

11:30 – „Franciszkanie i Dominikanie – dwa kościoły i dwie reguły”, prow. Lucyna Szafraniec

Zwiedzając oba kościoły poznamy reguły klasztorne, to co je łączy bądź dzieli.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

15:00 – „Dziecko w dawnym Krakowie”, spacer dla dzieci w wieku 6-8 lat z przewodnikiem-animatorem, prow. Tomasz Skalik

Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie. W jego trakcie najmłodsi zobaczą, jak żyło się dzieciom w dawnym Krakowie. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło. W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:

– zobaczymy, czym bawiły się dzieci żyjące w dawnym Krakowie,
– w muzeum w Podziemiach Rynku zobaczymy rzeczy, których używali mieszkańcy dawnego Krakowa,
– wytłumaczymy sobie, dlaczego ludzie żyjący w dawnych czasach chodzili 4 metry poniżej aktualnego poziomu Rynku,
– spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą,
– zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach,
– wybierzemy z naszego grona braci, którzy wybudowali wieże kościoła Mariackiego i odnajdziemy narzędzie zbrodni.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

15 PAŹDZIERNIKA:

10:00 – „Śladami Tadeusza Kościuszki”, prow. Piotr Kapusta

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

10:45 – „Podziemia krakowskiego rynku”, prow. Elżbieta Wojas

Zwiedzanie podziemi Krakowa!

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

15:00 – „Siłaczki Krakowa, czyli kobiecym szlakiem”, prow. Agnieszka Kuźma

Kobiecy Kraków ma różne oblicza. Tym razem wyruszymy śladami niezwykłych kobiet, które zaznaczyły swoją obecność na polu kultury, literatury i wspomnień. W czasie zwiedzani posłuchamy o najhojniejszej w dziejach donacji na rzecz kultury, a także poznamy przygody księżniczki polskiego malarstwa. Na ulicy Krupniczej poznamy losy i utwory poetki-feministki. Nie zabraknie też opowieści o znanej femme fatale czyli poznamy przygody pięknej Anetki. Na zakończenie posłuchamy o osiągnięciach Siłaczki z Krakowa, a także spojrzymy na Kraków oczami wnikliwej pamiętnikarski.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

7 PAŹDZIERNIKA:

10:30 – „Mikołaj Kopernik w Krakowie – wstrzymał słońce, ruszył Ziemię!”, zajęcia dla dzieci w wieku 4-8 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

W trakcie zajęć będziemy odkrywać sekrety Mikołaja Kopernika. Zbadamy miejsca związane z astronomem, jak również przyjrzymy się uważniej jego odkryciu. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 4-8 lat.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

14:00 – „Ciekawostki Prądnika Czerwonego”, prow. Emil Bajorek

Ta dawna podkrakowska wieś ma bardzo długą i bogatą historię. W czasach nam bliższych to tutaj mieszkał Jan Kaczara, słynny zaczarowany dorożkarz. Tu istniał najstarszy kamienny most w Polsce, tu stał dwór Dettloffów, tu stał niegdyś drewniany kościół. Tu obiecano doprowadzić linię tramwajową podczas włączania części wsi do Krakowa w… 1910 roku. Odkryjmy razem historię tej dawnej podkrakowskiej wsi!

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

15:00 – „Śladami Noblistów”, prow. Agnieszka Kuźma

Kraków to miasto literatury, ale także miejsce związane z Noblistami. W czasie zwiedzania poznamy krakowskie adresy Henryka Sienkiewicza, zobaczymy kawiarnię, w której wypijał kawę ze śmietanką, a także poznamy okoliczności jego nieudanego małżeństwa. Odwiedzimy miejsca, w których można było spotkać Czesława Miłosza, dowiemy się, z którymi wydawnictwami współpracował i gdzie mieszkał. Podążymy też śladami Wisławy Szymborskiej, aby spojrzeć na Kraków jej oczami.

Trasa: ulica Piłsudskiego, Planty, Pałac Biskupów, Bracka, Rynek Główny, Sławkowska, Szpitalna, Radziwiłłowska, Bogusławskiego
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

8 PAŹDZIERNIKA:

10:30 – „Trasa Królów”, zajęcia dla dzieci w wieku 5-9 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

Trasa Królów to okazja do poznania bliżej najważniejszych władców Polski, jak również możliwość by dowiedzieć się czym zasłynęli dla kultury i sztuki Polski jak również Krakowa. Warsztat łączy rozwój umiejętności odnajdywania się w przestrzeni miasta, jak również łączenia banknotów używanymi na co dzień z konkretnymi władcami Polski. Zajęcia dla dzieci 5-9 lat.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

15:00 – „Zwiedzanie Cmentarza Rakowickiego”, prow. Agnieszka Kuźma

Cmentarz Rakowicki to najsłynniejsza nekropolia Krakowa. Spoczywają tutaj zasłużeni obywatele, artyści, pisarze, prezydenci Krakowa. W czasie zwiedzania poznamy historię cmentarza, okoliczności budowy kaplicy, a także symbolikę nagrobną. Dowiemy się, jak krakowianie zareagowali na nowy cmentarz.  Odszukamy rzeźby przedstawiające atlasów, myszy, kota, owieczki i sfinksa. Odwiedzimy też groby postaci związanych z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

17:00 – „Święci Kazimierza”, prow. Monika Hyla

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *