SPACERY WRZESIEŃ KZK

Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń.. i oczywiście spacerów w ramach projektu Krok za krokiem po Krakowie! Serdecznie zapraszamy na kolejne tematyczne wędrówki z najlepszymi krakowskimi przewodnikami. Ciężko pożegnać się z latem, jednak nie mamy wyjścia. Pragniemy urozmaicić Wam każdy melancholijny wrześniowy weekend wspólnym zwiedzaniem. Mocnym krokiem wchodzimy w nadchodząca jesień!

❗️ZAPISY NA NAJBLIŻSZY WRZEŚNIOWY WEEKEND tj. 23/24.09 ❗️

ruszają już 25 WRZEŚNIA (poniedziałek) od godz. 8:00 !!! ⏰

🍂 Niezmiennie, formą zgłoszenia swojego uczestnictwa jest przesłanie wiadomości e-mail: spacery@cmjordan.krakow.pl 🍂

🤝🏻 *LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA! PROSIMY O PRZESTRZEGANIE ZASAD ZAPISÓW* 🤝🏻

23 września:

10:00 – „Krakowska ‘triada’ zamachów – fascynująca opowieść o zamachach w czasie II Wojny Światowej”, prow. Lucyna Szafraniec – OSTATNIE MIEJSCE!

W trakcie spaceru poznamy mało znane a zarazem niesamowite  akcje zbrojne krakowskiego podziemia przeciwko najważniejszym dygnitarzom Generalnej Guberni.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

10:00 – „Tajemnice ulicy Karmelickiej”, prow. Piotr Kapusta – OSTATNIE MIEJSCA!

Ulica Karmelicka była głównym traktem dawnego przedmieścia Garbary, dlatego zaczniemy od krótkiej charakterystyki tego terenu, przechodząc później do historii Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya Żeleńskiego i CK Browaru. Wspomnimy o Marii Biliżance-Bielińskiej, Stanisławie Wyspiańskim, Ambrożym Grabowskim, Adrianie Baranieckim, księciu Władysławie Hermanie, królowej Jadwidze, Janie i Edmundzie Matejkach, Filipie Pokutyńskim, Xawerym Dunikowskim, Stanisławie Przybyszewskim, Piotrze Michałowskim czy Walerym Wielogłowskim. Odwiedzimy kościół Karmelitów, poznając związane z nim legendy, odkryjemy, którędy płynęła Młynówka Królewska, i czym był Zakład św. Józefa dla Osieroconych Chłopców w Krakowie.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

11:00 – „Kraków austriacki”, prow. Agnieszka Kuźma – BRAK MIEJSC!

Jak wyglądały rządy austriackie w XIX wieku? Czy zostały jakieś ślady? W czasie zwiedzania dowiemy się, dlaczego Wyspiański odmówił przyjęcia etatu z rąk cesarza, i kto nazwał Franciszką Józefa I „ starym pierdołą”. Poznamy okoliczności dezercji Kacpra Pollera, a także wizyt cesarza w Krakowie. Posłuchamy o wydarzeniach związanych z powstaniem krakowskim i Wiosną Ludów. Zobaczymy jak zmienił się Rynek Główny i Wawel za panowania Austrii, a także dlaczego niesłusznie obwiniono Austriaków o zburzenie ratusza.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

24 września:

10:00 – „Legiony to żołnierska nuta… szlak niepodległości w Krakowie”, prow. Tomasz Pridon – OSTATNIE MIEJSCA!

Kraków odegrał znaczącą rolę na drodze do przywracania Polsce niepodległości. To właśnie tutaj zrodziła się inicjatywa powstania Naczelnego Komitetu Narodowego i Legionów.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

11:00 – „Zwiedzanie Cmentarza Salwatorskiego”, prow. Agnieszka Kuźma BRAK MIEJSC!

Tematyczna wycieczka po Cmentarzu Salwatorskim. Poznamy historię tego miejsca, dowiemy się, dlaczego nekropolia posiada dwie kaplice i czemu nazywana jest „encyklopedią Krakowa”. Odwiedzimy groby zasłużonych osób, m.in. Karola Hukana, Antoniego Kępińskiego, Stanisława Lema, Karola Bunscha, Karola Frycza, Jana Sztaudyngera i Andrzeja Wajdy. Przejdziemy Aleją Zasłużonych, a także odnajdziemy ciekawe przykłady rzeźby nagrobnej.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

15:00 – „Wesoły Barbakan”, spacer dla dzieci w wieku 6-8 lat, prow. Tomasz Skalik BRAK MIEJSC!

W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:
– wejście do Barbakanu i na Mury obronne – kilka słów o obronności Krakowa,  
– bitwa na piankowe miecze,
– na ulicy Floriańskiej odkryjemy symbole, które pomogą nam dojść na Rynek,
– na Rynku spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą; opowiemy sobie, ile razy dziennie jest grany hejnał i jak wygląda praca hejnalisty.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

16 WRZEŚNIA (sobota)


10:00 – „Co zostało z dawnych krakowskich aptek – Muzeum Farmacji”, prow. Lucyna Szafraniec BRAK MIEJSC!

Zwiedzając Muzeum Farmacji poznamy urok starych aptek z niezwykłym klimatem , pięknymi meblami i z takimi specyfikami jak np. hiszpańskie muchy, pijawki czy mangradora .

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 20 osób


16:00 – „Awantury o zabytki”, prow. Agnieszka Kuźma, miejsce zbiórki: plac Matejki pod pomnikiem Grunwaldzkim BRAK MIEJSC!

Afery, burzymurki, nieudane pomniki – cóż, nie od razu zabytek zbudowano. W czasie zwiedzania dowiemy się, dlaczego pod osłoną nocy zamieniono figurę króla Jagiełły na pomniku Grunwaldzkim i kto był nieznanym fundatorem Grobu Nieznanego Żołnierza. Posłuchamy, kto chciał namalować w Barbakanie Panoramę Grunwaldzką i kogo Jan Zawiejski chciał „walić w mordę”. Poznamy okoliczności zastąpienia hejnalisty maszyną, a także zburzenia ratusza. Obejrzymy najbardziej udany pomnik, a także monument, który krakowianie chcieli usunąć.

Trasa: plac Matejki, Barbakan, Teatr Słowackiego, Szpitalna, Mały Rynek, plac Mariacki, Rynek Główny, Collegium Novum, Planty, plac Marii Magdaleny
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób


16:00 – „Krakowscy święci od bólu gardła oraz rzeczy niemożliwych”, prow. Monika Hyla, miejsce zbiórki: pomnik Adama Mickiewicza

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób


17 WRZEŚNIA (niedziela)


10:00 – „Kraków w czasach prababci”, prow. Elżbieta Wojas, miejsce zbiórki: na placu Mariackim przy fontannie

Podczas spaceru przeniesiemy się w czasy krynolin i gorsetów, spojrzymy na Kraków okiem pani Dulskiej, dowiemy się dlaczego w pewnych domach świec stearynowych nie używano, do czego służyła kadzielniczka i dlaczego cukier trzymano pod kluczem.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób


15:00 – „Matki, żony i artystki Żydowskiego Kazimierza”, prow. Anna Stalmach, miejsce zbiórki: pod Starą Synagogą (ul. Szeroka 24) BRAK MIEJSC!

Podczas spaceru poznamy sylwetki kobiet, obywatelek Krakowa pochodzenia żydowskiego. Nazwiska zupełnie nieznane lub obecnie zapomniane. Były utalentowane i dobrze wykształcone, niektóre z nich poniosły śmierć w obozach zagłady podczas okupacji hitlerowskiej lub zmuszono do opuszczenia kraju.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób


15:00 – „Na tropie Królowej Jadwigi”, spacer dla dzieci od 8 r.ż., prow. Tomasz Skalik, miejsce zbiórki: Kościół Karmelitów na Piasku (ul. Karmelicka 19)

W trakcie tego spaceru wyruszymy tropem Królowej Jadwigi poznając nieco jej historię. Między innymi:
– zobaczymy stópkę królowej Jadwigi,
– opowiemy sobie o tym, gdzie Jadwiga spotykała się ze swoim narzeczonym,
– dowiemy się, gdzie mieszkała królowa, a także
– odwiedzimy również wnętrze Katedry Wawelskiej

Czas trwania: ok. 1,5h
Limit uczestników: 30 osób

————————————————————————————————————————————

9 WRZEŚNIA (sobota)


10:00 – „Skarby Archidiecezji Krakowskiej – Muzeum Archidiecezjalne w całkiem nowej odsłonie”, prow. Lucyna SzafraniecBRAK MIEJSC!

Zostanie zaprezentowana nowa ekspozycja zawierająca sakralne, gotyckie i współczesne dzieła sztuki w nowej aranżacji m.in. zobaczymy  dzieło  niderlandzkiego malarza  Jacoba Martensa, który większość swojego życia spędził w Krakowie, uznanego mistrza detalu.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

10:00 – „Tajemnice ulicy Szlak”, prow. Piotr Kapusta

Leon Wyczółkowski, Walery Sławek, Marek Grechuta, Józef Piłsudski, hrabia Stanisław Tarnowski – to tylko niektórzy historyczni lokatorzy domów przy ulicy Szlak. Dowiemy się też, gdzie mieściła kostnica królewska, jakie krakowskie media ulokowane były w tej okolicy i gdzie produkowano znakomite czekolady oraz poznamy historię XX LO.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób


10:30 – „Medycyna średniowiecznego Krakowa”, spacer dla dzieci w wieku 5-8 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

W trakcie tych zajęć poznamy w jaki sposób leczono się w średniowiecznym Krakowie. Co to były szpitale i czy dobrze było się tam znaleźć. Jakie były lekarstwa i do kogo się udawano gdy bolał ząb. Zajęcia dla dzieci 5-8 lat.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób


10 WRZEŚNIA (niedziela)


10:00 – „Poznajemy Dębniki”, prow. Piotr Kapusta

Spacer poprowadzi nas przez teren dzielnicy VIII Dębniki. Dowiemy się skąd i kiedy wzięła się ta nazwa, do kogo te tereny należały przed wiekami, czym przed wiekami zajmowali się ich mieszkańcy, gdzie mieszkali Karol Hukan, Alfred Daun, Konstanty Krumłowski, Feliks Nowowiejski czy Marek Grechuta albo skąd na Dębnikach wzięła się ulica Zamkowa i Madalińskiego. Poznamy dokładniej historię wybranych dębnickich kamienic.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób


15:00 – „Śladami Boya-Żeleńskiego”, prow. Agnieszka KuźmaBRAK MIEJSC!

Spacer tematyczny po Krakowie śladami Tadeusza Boya-Żeleńskiego to opowieść o jego życiu osobistym oraz zawodowym. W czasie zwiedzania dowiemy się czyją fotografię Tadeusz „podwędził” jako licealista, z kim się przyjaźnił a kogo nie znosił. Dowiemy się w kim się kochał na zabój, jak nie został lekarzem w armii austriackiej i czemu miała służyć stworzona przez niego Kropla Mleka. Posłuchamy o jego związkach z Zielonym Balonikiem i twórczości literackiej.

Trasa: Planty, ulica Wiślna, ulica św. Anny, ul. Krupnicza, plac Szczepański, Rynek Główny, Floriańska, Teatr Słowackiego.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

15:00 – „Królewska katedra na Wawelu”, prow. Elżbieta Wojas BRAK MIEJSC!

„Oto tu wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy a człowiek, który tu wstąpi staje się Polski częścią budowy tej częścią” – Stanisław Wyspiański

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

___________________________________________________________________________________________________________________

2 WRZEŚNIA (sobota)

10:30 – „Zabawy dzieci w Starej/Nowej Hucie”, spacer dla dzieci  w wieku 4-7 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

Jak bawiły się i jak żyły dzieci w czasach PRL-u? Najlepiej sprawdzić to przechadzając się po osiedlach Nowej Huty. Podczas tych zajęć odtworzymy zabawy pokolenia rodziców, cioć i wujków, którzy tworzyli historię tego niezwykłego miejsca na mapie Krakowa. Spacer przeznaczony dla dzieci w wieku 4-7 lat.

Czas trwania: ok. 1,5h
Limit uczestników: 20 dzieci

11:00 – „Epidemie w Krakowie, dzwonki za konających, cudowne uzdrowienia”, prow. Monika Hyla

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

11:00 – „Galeria malarstwa w Sukiennicach”, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg

W  najstarszej w Polsce galerii malarstwa polskiego poznamy dzieła i życie  wybitnych malarzy z   XIX w. z Janem Matejko na czele.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

3 WRZEŚNIA (niedziela)

11:00 – „Zwiedzanie cmentarza żydowskiego”, prow. Agnieszka Kuźma

Wycieczka po nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej – jedynym czynnym cmentarzu gminy żydowskiej. W czasie zwiedzania poznamy historię cmentarza od momentu założenia po czasy współczesne. Posłuchamy także o zniszczeniach z czasów II wojny światowej. Zobaczymy macewy rabinów, pomniki symboliczne, a także grób Henryka Halkowskiego, Zofii Ameisenowej, Maurycego Gottlieba, Ozjasza Thona, Leopolda Kozłowskiego i innych zasłużonych postaci Krakowa i Kazimierza. 

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

11:00 – „Skrzydła Wielkiej Wojny – Muzeum Lotnictwa”, prow. Grzegorz Pasternak

Zwiedzając z przewodnikiem Muzeum Lotnictwa w Polsce przeżyjemy fascynująca podniebną podróż w czasie, która przybliży nam historię polskiego lotnictwa wojskowego.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

16:00 – „Legendy, których… nie było”, prow. Monika Hyla

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *