Ponoć, co marzec wypiecze to kwiecień wysiecze.. jednak nie w naszym przypadku! Nadchodzący miesiąc zapowiada się bardzo.. obficie. Choć wiadomo, kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy, trochę lata.. mimo tego, oferta spacerów jest mocno bogata! Liczymy na Waszą obecność, bo bez Was ani rusz!
WAŻNE!
Piątek, weekendu początek.. i początek zmian! Już dziś o godzinie 16:00 aktywujemy formularz na kolejny spacerowy weekend! Będzie on dostępny do poniedziałku
Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń, gdyż czeka nas intensywny czas:
!FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY!
NA WEEKEND 27-28 KWIETNIA 2024
zostanie aktywowany w piątek, 19 kwietnia o godz. 16:00 !!!
A teraz.. zachęcamy do zapoznania się z poniższym planem kwietniowego spacerowania!
13 KWIETNIA (sobota)
10:00 – „Szlak Uniwersytecki”, prow. Piotr Kapusta
10:30 – „Cuda i dziwy klasztoru Dominikanów w Krakowie”, spacer dla dzieci w wieku 4-7 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
Podczas zajęć „Cuda i dziwy klasztoru o. Dominikanów w Krakowie” dzieci poznają ciekawostki związane z klasztorem oo. Dominikanów na ulicy Stolarskiej. Dzieci będą tropić cuda architektury i ślady przeszłości ukryte na krużgankach dominikańskich.
14:30 – „Muzeum Dominikanów”, prow. Anna Stalmach
Dominikanie pokazali swoje najcenniejsze zabytki dotychczas ukryte przed okiem zwiedzającego wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt wystawienniczy.
14 KWIETNIA (niedziela)
10:00 – „Wokół placu Centralnego”, prow. Piotr Kapusta
14:00 – „Tajemnice Podgórza”, prow. Agnieszka Kuźma
Kiedyś oddzielne miasto, obecnie jedna z najbardziej interesujących dzielnic Krakowa. Podgórze zachwyca historią, zabytkami, ale i zielenią. W czasie zwiedzania dowiemy się, dlaczego Niepodległość przyszła z Podgórza, posłuchamy o szkole czarnoksiężnika Twardowskiego i okolicznościach wbicia na pal Aleksandra Kostki-Napierskiego. Ponadto zobaczymy miejsce, gdzie skarbów pilnuje Czarna Księżniczka, poznamy okoliczności budowy fortu Benedykt, dowiemy się, czym jest Rękawka, a z kopca Kraka spojrzymy na miasto z zupełnie innej perspektywy.
16:00 – „Śladami Wielkiego Krakowa – Podgórze”, prow. Emil Bajorek
Dawniej prężne, osobne miasto, dziś dzielnica Krakowa. W roku okrągłej, 240. rocznicy lokacji miasta Podgórza, przejdźmy się jego ulicami, poznajmy najciekawsze obiekty, posłuchajmy historii o ludziach – a nie brakowało tu mieszkańców wybitnych. Podgórze miało swój rynek, uzdrowisko, lodownię, szkoły, a miejska elektrownia pojawiła się tu kilka lat przed Krakowem. Miasto nie powstało na pustym terenie – prześledzimy więc również losy tych terenów na przestrzeni wcześniejszych wieków.
20 KWIETNIA (sobota)
10:30 – „Historia największej szafy w Krakowie – czyli poznajemy Ołtarz Mariacki”, spacer dla dzieci w wieku 4-7 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
Podczas warsztatu „Historia największej szafy w Krakowie – czyli poznajemy Ołtarz Mariacki” uwaga dzieci będzie skupiona na odkrywaniu historii ołtarza Wita Stwosza. Będziemy analizować jak wygląda ołtarz – szafa. Odpowiemy sobie na pytanie dlaczego w kościele znajduje się szafa.
11:30 – „Bazylika Mariacka”, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg
Kościół archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jeden z największych i najważniejszych po Katedrze Wawelskiej kościół Krakowa, w którym możemy podziwiać wybitne dzieło późnego gotyku – ołtarz Wita Stwosza.
17:00 – „Śladami Bohemy Artystycznej”, prow. Agnieszka Kuźma
Podczas tej wycieczki poznacie młodopolski Kraków i jego wyjątkową atmosferę. Posłuchamy o kawiarniach artystycznych i roli, jaką odegrały w młodopolskim Krakowie. Dowiemy się, kto powołał do życia pierwszy kabaret artystyczny, kto był zaangażowany w szopki satyryczne i jak artyści odnosili się do mieszczan. Poznamy przedstawicieli tej epoki, a także dowiemy się, kogo nazywano „bankiem Młodej Polski” i który kolekcjoner budził niekłamany popłoch wśród artystów.
21 KWIETNIA (niedziela)
10.00 – „Skarby Archidiecezji Krakowskiej – Muzeum Archidiecezjalne”, prow. Lucyna Szafraniec
Poznamy niezwykłą historię samego muzeum i jego zbiory, a wśród nich ponad 400 eksponatów mówiących o codziennym życiu Karola Wojtyły.
10:00 – „Bajkowy świat legend – spacer po Rynku z przewodnikiem-animatorem”, dla dzieci w wieku 5-6 lat, prow. Tomasz Skalik
Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po krakowskim Rynku. Najmłodsi poznają krakowskie legendy i spotkają ich bohaterów. Wszystko w formie zabawy, z przebierankami i na wesoło.
W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:
– spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą,
– zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach,
– wybierzemy z naszego grona braci, którzy wybudowali wieże kościoła Mariackiego i odnajdziemy narzędzie zbrodni,
– wybierzemy z naszego grona członków rodziny królewskiej i złożymy im hołd,
– spotkamy się z Szewczykiem Dratewką i pomożemy mu zgładzić smoka,
– spotkamy czarownicę i opowiemy legendę o zaczarowanych gołębiach zamieszkujących Rynek
15:00 – „Zwiedzanie ulicy Krupniczej”, prow. Agnieszka Kuźma
Zapraszamy na zwiedzanie ulicy Krupniczej. Podczas spaceru dowiemy się, kto wymyślił nazwę Bagatela, gdzie na Krupniczej mieścił się KOSMOS, jak wyglądało życie w Domu Literatów, jak doszło do wielkiego pożaru Krakowa. Dowiemy się, dlaczego ks. Mieczysław Kuznowicz ma swój plac przy Krupniczej, i kto wyrzeźbił figurę Madonny. Zobaczymy, gdzie mieszkali tacy artyści jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Henryk Rodakowski.
27 KWIETNIA (sobota)
10:00 – „Komnaty Reprezentacyjne w Zamku Królewskim na Wawelu”, prow. Elżbieta Wojas
Ekspozycja w komnatach reprezentacyjnych zamku prezentuje liczne dzieła z okresu świetności renesansowego zamku polskich władców w tym znakomitą kolecję tkanin flamandzkich zw. Arrasami, zamówionych przez króla Zygmunta Augusta.
12:15 – „Muzeum Krzysztofory”, prow. Monika Hyla
To spacer dla całych rodzin, małych i dużych dzieci (czyli dorosłych)
Będziemy zwiedzać jedno z najciekawszych muzeów Krakowa aż 2 piętra i podziemia, poznamy liczne krakowskie legendy, dotknie y maszkarona i wejdziemy do… Szopki.
19:00 – „Kraków kryminalny”, prow. Agnieszka Kuźma
Podczas tego zwiedzania poznacie historię najsłynniejszych zbrodni, które wstrząsnęły miastem. Cofniemy się do czasów średniowiecza, kiedy karano za przewinienia gardłem, stosowano karę pręgierza lub stosu. Poznamy okoliczności zabójstwa Andrzeja Tęczyńskiego i napaści na krawca Jarząbka. Posłuchacie historii Franza Tama i Karola Kota. Dowiecie się, dlaczego ścięto Samuela Zborowskiego, i komu udało się uniknąć kary za popełnione zbrodnie.
28 KWIETNIA (niedziela)
10:00 – „Kraków w czasie okupacji – praca, nauka i konspiracja. Działalność krakowskiego podziemia w czasie II wojny światowej”, prow. Lucyna Szafraniec
Jak mieszkańcy Krakowa solidarnie walczyli z okupantem w czasie II wojny światowej? Posłuchamy opowieści o intelektualistach, działaczach podziemia i zwykłych ludziach, którzy w potrzebie okazywali się niezwykli.
12:00 – „Dom Matejki”, prow. Monika Hyla
Dlaczego Żona Matejki Teodorą zniszczyła swój obraz, dlaczego Jan Matejko musiał dwa razy prosić ja o rękę, w którym pokoju przyszedł na świat i w którym umarł… To wszystko zobaczymy w Domu Jana Matejki
13:30 – „Wesoły Barbakan”, spacer dla dzieci od 9 r.ż., prow. Tomasz Skalik
Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie: najmłodsi stoczą pojedynek na piankowe miecze, poznają krakowskie legendy i spotkają ich bohaterów. Wszystko w formie zabawy i na wesoło.