PLAN NA MARZEC 2024

!UWAGA!

❗️ Zmiany w Regulaminie! Zapraszamy do zapoznania się z treścią zakładki
„O PROGRAMIE” ❗️

💨 W marcu jak w garncu! Trochę spacerowania, trochę muzeów zwiedzania.. Dla każdego coś interesującego! Serdecznie zapraszamy na pierwsze zaplanowane wędrówki, które odbędą się już w najbliższy weekend!

🚨 UWAGA! Liczba miejsc na każdy spacer jest ograniczona i indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Kolejność przesłanych zgłoszeń ma znaczenie. Miejsce zbiórki zostanie wysłane drogą mailową wyłącznie do osób, których zgłoszenie zostało przyjęte i stanowi potwierdzenie udziału w spacerze. Kolejne 15 osób zostanie umieszczone na liście rezerwowej, o czym także zostaną poinformowane poprzez podany w formularzu kontakt e-mail. Pozostałe osoby przesyłające zgłoszenie otrzymają wiadomość o niezakwalifikowaniu się do udziału w spacerze.

❗️Nie odpowiadamy na zgłoszenia przesłane droga e-mail❗️

To jak?! Z kim widzimy się tym razem? 🤭


10:00 – „Muzeum – Dom Jana Matejki”, prow. Ewa Pastuszak
Jan Matejko to najbardziej znany z polskich malarzy historycznych, który kochał Kraków i spędził w nim całe swoje życie. Obrazy Jana Matejki spotykamy w najważniejszych polskich muzeach. Jego życie i twórczość poznamy w miejscu, w którym się urodził i tworzył.


11:00 – „Śladami Józefa Mehoffera”, prow. Agnieszka Kuźma
Józef Mehoffer to jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Malarz, rysownik, witrażysta. Urodził się w Ropczycach, ale to Krakowowi oddał swoje serce. Podczas spaceru poznamy jego życie i twórczość. Poznamy jego związki z ulicą Krupniczą, posłuchamy o ogrodniczej pasji, a także, jakie relacje łączyły go ze Stanisławem Wyspiańskim oraz kto był jego największą muzą. Dowiemy się, gdzie zaprojektował słynną salę posiedzeń, co można zobaczyć na jego witrażach przy ulicy Szpitalnej i o co pojedynkował się z Leonem Wyczółkowskim.


14:30 – „Słynne rody Krakowa”, prow. Anna Stalmach

Wraz z obcymi dworami władców przybywali do Krakowa przedstawiciele różnych profesji. Pracowali i powiększali swoje fortuny przyczyniając się do wzrostu potęgi i rozwoju miasta zarówno gospodarczo jak i kulturowo. Nazwiska Szarskich, Anczyców, Estreicherów kojarzymy z Krakowem a wszyscy oni byli przybyszami, którzy znaleźli u nas swoje miejsce na ziemi.


10:00 – „Rynek Podziemny”, prow. Elżbieta Wojas
Podczas spaceru podążymy śladem europejskiej tożsamości Krakowa, zagłębiając się w tym celu w Podziemia Rynku. Tam przeniesiemy się w świat średniowiecza, gdzie oglądając dawne bruki i relikty budowli znajdujących się niegdyś na Rynku poznamy historię miasta w jego najświetniejszym okresie.


12:00 – „Sukiennice galeria XIX w.”, prow. Monika Hyla
Podczas spaceru zwiedzimy wystawę w Sukiennicach.


14:30 – „Życie na kredycie”, prow. Anna Stalmach
Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy kredyty to wymysł XX wieku. Jak radzono sobie dawniej i czy istniały formalne instytucje udzielające pożyczek.

9:45 – „Dziecko w dawnym Krakowie  – spacer po Rynku Podziemnym” – spacer dla dzieci w wieku 6-8 lat, prow. Tomasz Skalik

  • zobaczymy, czym bawiły się dzieci żyjące w dawnym Krakowie,
  • w muzeum w Podziemiach Rynku zobaczymy rzeczy, których używali mieszkańcy dawnego Krakowa,
  • wytłumaczymy sobie, dlaczego ludzie żyjący w dawnych czasach chodzili 4 metry poniżej aktualnego poziomu Rynku,
  • spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą,
  • zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach.

10:00 – „Królewska Katedra na Wawelu”, prow. Elżbieta Wojas

Królewska Katedra na Wawelu to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na wartość religijną i historyczną, ale też artystyczną. Podczas zwiedzania prześledzimy 1000-letnią historię państwa polskiego, odwiedzimy miejsce spoczynku monarchów i bohaterów narodowych, a także dotkniemy serca Dzwonu Zygmunta.

14:00 – „Tradycje Wielkanocne Krakowa”, prow. Agnieszka Kuźma

Rękawka i Emaus to najbardziej znane tradycje wielkanocne Krakowa. My podczas zwiedzania poznamy także te, które obecnie zanikają. Dowiecie się jak wyglądało przygotowanie do świąt, czym były Boże Rany, co można było znaleźć w koszyczku szlacheckim, a co w chłopskim. Dowiecie się, kto organizował święcone na 60 osób, jak gości podejmowały panie Potockie. Ponadto dowiecie się, o chodziło w słynnej aferze o pisanki, jakie zadania miało Arcybractwo Miłosierdzia i czym były pucheroki.

10:00 – „Kopiec Krakusa, Rękawka – tradycje, obyczaje, legendy”, prow. Elżbieta Wojas

W oczekiwaniu na czas Świąt Wielkanocnych poznamy krakowskie tradycje związane z tym okresem. Prześledzimy ich historię od czasów pogańskich aż do dnia dzisiejszego.

10:15 – „Dawne zwyczaje około wielkanocne”, spacer dla dzieci w wieku 5-8 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

12:00 – „Żywe Muzeum Obwarzanka”, prow. Monika Hyla

Podczas spaceru odwiedzimy Muzeum Obwarzanka!

One Comment on “PLAN NA MARZEC 2024”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *