Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z grafikiem spacerów zaplanowanych na pierwszy wakacyjny miesiąc!
! UWAGA !
Zapisy na spacery 15/16 lipca oraz 22/23 lipca
rozpoczną się w poniedziałek, 10 lipca o godz. 8:00!
UWAGA! DODATKOWY, OTWARTY SPACER BEZ LIMITU MIEJSC!
14 lipca, godz. 20:00 – „Śladami Zbrodni”, prow. Agnieszka Kuźma
Miejsce zbiórki: ul. Pijarska 1
15 LIPCA (sobota):
10:30 – „Na tropie Smoka Wawelskiego”, spacer dla dzieci w wieku 9-12 lat, prow. Tomasz Skalik
Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie. W jego trakcie najmłodsi poznają najważniejsze krakowskie legendy, spotkają legendarne postaci i zaangażowane zostaną w scenki. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło. W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:
– na Rynku spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą,
– zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach,
– wybierzemy z naszego grona braci, którzy wybudowali wieże kościoła Mariackiego i odnajdziemy narzędzie zbrodni,
– na Wawelu opowiemy sobie o miejscu, w którym koronowani byli polscy władcy; inscenizacja koronacji królewskiej z udziałem dzieci,
– zobaczymy Zamek Królewski, czyli miejsce, gdzie odbywały się wielkie bale i turnieje rycerskie – pokażemy, gdzie mieszkał król,
– wybierzemy z naszego grona członków rodziny królewskiej i złożymy im hołd,
– przywitamy się ze Smokiem Wawelskim,
– spotkamy się z Szewczykiem Dratewką i pomożemy mu zgładzić smoka.
Trasa: Rynek Główny, ulica Grodzka, ulica Kanonicza, Wawel, pomnik Smoka Wawelskiego
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób
10:30 – „Legendy dawnej wsi Zwierzyniec”, spacer dla dzieci w wieku 4-7 lat, prow. Agnieszka Szczygieł
Podczas spaceru dzieci przeniosą się do czasów Lajkonika, odkryją legendarne opowieści dawnej wsi Zwierzyniec. Przy okazji badając jedne z najstarszych obiektów murowanych w dawnym Krakowie. Zajęcia dla dzieci w wieku 4-7 lat.
Czas trwania: ok. 1,5h
Limit uczestników: 20 dzieci + opiekunowie
11:00 – „Kościół Mariacki od A-Z”, prow. Jolanta Szełąg – BRAK MIEJSC!
Kościół Mariacki to to jeden z najważniejszych kościołów w Polsce. W czasie spaceru poznamy jego ciekawą historie i wspaniałe dzieła sztuki.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób
16 LIPCA (niedziela):
10:00 – „Zwiedzanie terenu obozu KL PLASZOW”, prow. Agnieszka Kuźma BRAK MIEJSC!
Zapraszamy na zwiedzanie terenu obozu KL PLASZOW. Poznamy historię obozu, warunki w jakich przebywali więźniowie, a także losy niektórych Ocalonych. W czasie wędrówki zobaczymy, gdzie znajdował się plac apelowy, a także trzy główne miejsca straceń. Dowiemy się, czym był Szary Dom, kto dał rozkaz wysadzenia hali przedpogrzebowej i jak wyglądał „apel zdrowotny”.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób
11:00 – „W blasku szabatowych świec”, prow. Paweł Stachowiec
Uczestnicy zapoznają się z religią, tradycjami oraz zwyczajami krakowskich Żydów. Dowiedzą się kiedy zaczyna się Szabat, co to jest tałes, a także kiedy rozpoczyna się Nowy Rok żydowski.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób
14:00 – „Street art. Na Kazimierzu”, prow. Monika Hyla
Poznamy murale, które są pozostałością po Festiwalu Kultury Żydowskiej. Poszukamy wlepek i graffiti tematycznie związanych z Kazimierzem. Opowiemy sobie o kulturze i tradycji żydowskiej na muralach obecnych na ścianach. Będziemy mieć czas na dyskusję o wrażeniach estetycznych, poznamy zupełnie nowe, zaskakujące oblicze Kazimierza widzianego od strony ulicy.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób
22 LIPCA (sobota):
10:00 – „Tajemnice Krakowskich Klasztorów – Opactwo Cystersów w Mogile”, prow. Kinga Maruszak BRAK MIEJSC!
Ora et Labora, czyli dzień powszedni pracującego mnicha. W czasie spaceru wejdziemy na krużganki, zaglądniemy do muzeum. Dowiemy się też jaka jest różnica między refektarzem a kapitularzem.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób
10:00 – „Garbary”, prow. Piotr Kapusta
Jednym z dawnych przedmieść Krakowa są Garbary, których głównym ciągiem komunikacyjnym była ulica Karmelicka. Podczas spaceru wśród historycznych obiektów zobaczymy kościół Karmelitów Trzewiczkowych, Teatr Bagatela, C.K. Browar, Pałac Pokutyńskich, Kamienicę pod Pająkiem, Dom Mehoffera i kościół Kapucynów. Towarzyszyć wędrówce będą postaci z przeszłości: koronowane głowy, bohaterowie narodowi czy artyści. Spotkamy m.in. Franciszka i Stanisława Wyspiańskich, Józefa Mehoffera, Jana Matejkę, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Marię Billiżankę, Konstantego Krumłowskiego, Piotra Michałowskiego, Ambrożego Grabowskiego, Filipa Pokutyńskiego, Xawerego Dunikowskiego, Zygmunta III Wazę, Maksymiliana Habsburga, Stefana Czarnieckiego, Tadeusza Kościuszkę i Józefa Wodzickiego.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób
11:00 – „Śladami Józefa Mehoffera”, prow. Agnieszka Kuźma
Tym razem wyruszymy po Krakowie śladami Józefa Mehoffera. W czasie zwiedzania dowiemy się, co studiował Mehoffer, jakie relacje łączyły go ze Stanisławem Wyspiańskim, kto był jego największą muzą. Dowiemy się, gdzie zaprojektował słynną salę posiedzeń, co można zobaczyć na jego witrażach przy ulicy Szpitalnej i o co pojedynkował się z Leonem Wyczółkowskim.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób
23 LIPCA (niedziela):
10:00 – „Tajemnice ulicy Smoleńsk i Nowego Świata”, prow. Piotr Kapusta
Spacer poprowadzi przez ulice Smoleńsk, Retoryka, Straszewskiego, Powiśle oraz Plac Na Groblach. W jego trakcie zobaczymy m.in. kamienice zaprojektowane przez Teodora Talowskiego, Dom o stu balkonach, Dom Egipski, gmach dawnego Muzeum Techniczno-Przemysłowego. Dowiemy się gdzie mieściła się jedna z filii znanej przed laty pralni chemicznej Franciszka Bębenka, jakie były okoliczności powstania hotelu Sheraton, skąd wzięły się nazwy „Smoleńsk” i „Nowy Świat”, posłuchamy o skutkach powodzi nawiedzających Kraków przez wieki i zobaczymy tablice upamiętniające niektóre z nich.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 35 osób
10:00 – „Żydowskie cmentarze jako znak pamięci”, prow. Lucyna Szafraniec BRAK MIEJSC!
Dwa narody, dwie kultury, jedno miasto. Żydowskie cmentarze jako znak pamięci.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób
16:00 – „Stary i Nowy Cmentarz Podgórski”, prow. Emil Bajorek
Historia Podgórza – miasta, a potem dzielnicy Krakowa – to także historia ludzi, którzy tu mieszkali, a których już nie ma pośród nas. Wycieczka poprowadzi nas szlakiem ważnych postaci i wydarzeń, które zostawiły ślad w historii. Jedni zostali zapamiętani, inni przez wielu pozostają zapomniani. Podczas wycieczki omówimy historie tych ludzi i wydarzeń – Wojciecha Bednarskiego, Pawła Turnusa, Antoniego Matecznego, Antoniego Dostala, Józefa Kałuży, Janiny Ipohorskiej, Bronisława Cieślaka, powstania krakowskiego, I wojny światowej, pierwszej masowej egzekucji w 1939 roku… I wiele innych. Jeśli pogoda pozwoli, pomiędzy obydwoma cmentarzami przejdziemy się miejscem po dawnej linii kolejowej w kierunku Kalwarii, Oświęcimia, Suchej Beskidzkiej czy Zakopanego.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób
____________________________________________________________________________________________________________________
8 LIPCA (sobota):
10:30 – „Na tropie Królowej Jadwigi”, spacer dla dzieci w wieku 9-12 lat, prow. Tomasz Skalik
W trakcie tego spaceru wyruszymy tropem Królowej Jadwigi poznając nieco jej historię. Między innymi:
– zobaczymy stópkę królowej Jadwigi,
– opowiemy sobie o tym, gdzie Jadwiga spotykała się ze swoim narzeczonym,
– dowiemy się, gdzie mieszkała królowa, a także
– odwiedzimy również wnętrze Katedry Wawelskiej
Czas trwania: ok. 1,5h
Limit uczestników: 30 osób
12:00 – „Piramidy w Nowej Hucie”, prow. Monika Hyla
Podczas spaceru dowiemy się co robi Sfinks w Nowej Hucie, poznamy elementy dekoracyjne architektury nowohuckiej rodem z Egiptu, oraz poszukamy mumii w Nowej Hucie.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
15:00 – „Muzy Młodej Polski”, prow. Anna Stalmach
Żeby mężczyzna osiągnął sukces potrzebna jest u jego boku mądra kobieta. Powinna być intrygująca i zaskakująca. A czasem wystarczy tylko być piękna aby stanowić natchnienie dla malarzy i poetów.
Trasa: Kościół św. Mikołaja, ul. Wielopole, Pl. Ducha, Planty, Pl. Szczepański, Rynek.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: BRAK
9 LIPCA (niedziela):
10:30 – „Zwiedzanie ulicy Krupniczej”, prow. Agnieszka Kuźma BRAK MIEJSC!
Zapraszamy na zwiedzanie ulicy Krupniczej. Podczas spaceru dowiemy się, kto wymyślił nazwę Bagatela, gdzie na Krupniczej mieścił się KOSMOS, jak wyglądało życie w Domu Literatów, kto organizował śniadanie wielkanocne na 60 osób. Zobaczymy, gdzie mieszkali tacy artyści jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Henryk Rodakowski.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 35 osób
15:00 – „Szlakiem Jagiellonów”, prow. Paweł Stachowiec – BRAK MIEJSC!
Historia Jagiellonów i co po nich zostało. Plac Matejki, Barbakan, Pierwsza Poczta Polska, Hołd Pruski, Collegium Maius, Dom Długosza, Wzgórze Wawelskie.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
16:00 – „Wokół Krakowskich Błoń”, prow. Emil Bajorek
Błonia kojarzą się dziś przede wszystkim z popularną przestrzenią do szeroko rozumianej rekreacji. Kiedyś jednak było inaczej – tymi podmokłymi, bagnistymi terenami raczej się nie interesowano, wybierając tereny nad Wisłą, wzgórze Sikornik czy Las Wolski. Nie jest jednak tak, że na Błoniach nic się nie działo – wręcz przeciwnie! O to potężne pastwisko toczono nawet spory. A choć dziś ta łąka w centrum miasta wydaje się spora, to stanowi ledwie kawałek dawnych pastwisk pomiędzy okolicznymi wsiami. Tutaj od XIX wieku odbywały się ważne wydarzenia – przegląd wojsk księcia Józefa Poniatowskiego, pierwszy mecz piłki nożnej, pierwszy lot samolotem, msze z udziałem papieży (w tym Jana Pawła II), rocznice wielkich wydarzeń, czy koncert Celine Dion. To także historia Pierwszej Kompanii Kadrowej czy pierwszych klubów piłki nożnej. To wreszcie historia rzeki Rudawy, parku Jordana czy osiedla Cichy Kącik.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
1 lipca SOBOTA
10:00 – „Ab ovo Wawelu”, prow. Jerzy Korta
Dzieje Wzgórza Wawelskiego to symbol polskości. Opowiemy o jego początkach i niezwykłych wydarzeniach Nawiążemy do archeologii i architektury. Dowiemy się dlaczego goście z całego świata odwiedzają to miejsce.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
10:30 – „Dziewczynka, która została królem Polski”, spacer dla dzieci w wieku 5-8 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
To spacer – warsztat dedykowany królowej Jadwidze, która w wieku lat 10 została koronowana na króla Polski. Podczas spaceru dzieci będą badać kim była, co zrobiła i w jaki sposób żyła kobieta – król na tronie Polskim. Jak również jak to się stało, że dziecko zostało władcą wielkiego państwa. Zajęcia dla dzieci 5-8 lat.
Czas trwania: ok. 1,5h.
Limit uczestników: 20 dzieci max.
15:00 – „Sława Panie Włodzimierzu”, prow. Anna Stalmach
W stulecie śmierci Włodzimierza Tetmajera przybliżymy sylwetkę Gospodarza z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Malarz, witrażysta, twórca polichromii sakralnych, autor utworów literackich. Związany rodzinnie z Bronowicami, a w Krakowie ze środowiskiem młodopolskiej bohemy. Pierwszy dla sztuki odkrył bajecznie kolorową wieś utrwaloną na płótnach najlepszych malarzy przełomu XIX i XX wieku.
Trasa: Planty, ul. Piłsudskiego, Plac Szczepański, Plac Matejki, Plac Mariacki
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: BRAK
2 lipca NIEDZIELA
16:00 – „Śladami Żydówek po Kazimierzu”, prow. Agnieszka Kuźma
Tym razem poznamy wybitne Kobiety związane z Kazimierzem. W czasie zwiedzania dowiemy się, kogo nazywano „matką Izraela”, co dla Krakowa zrobiła Amalia Krieger, i która kobieta wymyśliła piękno. Poznamy losy poetki ocalonej z Holokaustu, wyruszymy śladami lekarki-społecznicy, a także poznamy losy tłumaczki Stelly Landy.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 35 osób
17:00 – „Szlakiem Wisławy Szymborskiej w Krakowie”, prow. Emil Bajorek
Spacer odbywa się dokładnie w setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Wycieczka przybliży miejsca związane z Noblistką. Bo choć jest ich w naszym mieście dużo, to tylko w jednym miejscu znajdziemy tabliczkę Jej poświęconą. Podejdziemy pod miejsca, w których mieszkała, w tym pod słynny Dom Literatów na Krupniczej. Zobaczymy miejsca, w które lubiła chadzać, obiekty związane z Jej młodością i pracą zawodową. Odwiedzimy także park im. Wisławy Szymborskiej, który zostanie otwarty dokładnie tego samego dnia. Na koniec przejedziemy się tramwajem na cmentarz Rakowicki, aby odwiedzić grób Noblistki – warto więc zadbać wcześniej o bilet.
Czas trwania: do 3h.
Limit uczestników: 30 osób
17:00 – „Bać się, czy nie bać? – Duchy Krakowa”, prow. Anna Stalmach
Opowieść o historiach mrocznych, zaułkach niebezpiecznych i duchach pokutujących za swoje i cudze winy.
Trasa: Plac Ducha, Plac Mariacki, Rynek, ul Reformacka, Plac Szczepański, Plac Wszystkich Świętych
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: BRAK