MAJOWE WĘDRÓWKI!

🕊 „Jednak, mimo burz świat w maju jest „uptaszony”, to znaczy śpiewa. Lasy, parki, ogrody, nawet zwykłe ulice w mieście rozbrzmiewają głosem ptaków i umajony maj jest zielony – zielenią młodziutką, przepiękną, delikatną.” Simona Kossak, Dlaczego w trawie piszczy?

Za to właśnie kochamy ten jeden z najpiękniejszych miesięcy.. za budzenie się do życia i ciągłe odgłosy przyrody, które umilają każdy poranek, popołudnie, czy wieczór.. niesamowita jest ta wiosenna aura 🥺

🌿 Ale, co to dużo mówić! Przedstawiamy Wam grafik majowego spacerowania! Czeka nas mnóstwo nowych miejsc do odwiedzenia oraz intrygujących tematów do omówienia 😍

❓ Formularz na spacery w dniach 17 / 18 maja zostanie aktywowany w piątek, 9 maja o godz. 16:00!
A link do niego zamieszczamy poniżej 👇

10:00 – „Jak przez wieki wypiekano krakowskie chleby – spotkanie z dr. Marcinem Gadochą Na Kotłowem”, prow. Marcin Gadocha

Chleb to nie tylko pożywienie , ale także ważny symbol .Jest zakorzeniony w polskiej kulturze od stuleci i trudno wyobrazić sobie życie bez niego. O tym i innych tradycjach opowie nam w trakcie wykładu dr. Marcin Gadocha.

15:30 – „Śladami Indii w Krakowie”, prow. Monika Hyla

Przewodniczka w stroju regionalnym z Indii, tradycyjnym sari udowodni, że Indie były w Krakowie! Opowiemy o indyjskiej kuchni, bohaterach i poszukamy śladów Indii.

16:00 – „Kraków Młodopolski”, prow. Agnieszka Kuźma

W czasie zwiedzania poznacie sztukę i kulturę Młodej Polski. Dowiecie się, gdzie mieściła się pierwsza kawiarnia artystyczna, kto był pomysłodawcą kabaretu „Zielony Balonik” i gdzie drukowano zaproszenia na występy kabaretu. Posłuchacie o konflikcie między cyganerią a mieszczanami, a także utarczkach między artystami. Dowiecie się, kogo nazywano „bankiem Młodej Polski”, o kim mawiano „wielki malarz małych obrazów”, a który kolekcjoner budził niekłamany popłoch wśród artystów. Na zakończenie zastanowimy się nad rolą i powinnością artysty w tej epoce.

16:00 – „Śladami Wielkiego Krakowa – dawna wieś Krowodrza”, prow. Emil Bajorek

To jedna z tych podkrakowskich wsi, która mocno się wpisała w historię miasta. Krowoderskie sady, ogrody owocowe i warzywne – produkty z nich przez stulecia karmiły krakowian. Tędy przepływała Młynówka Królewska, tutaj narodziła się szopka krakowska. Na wycieczce poznamy historię i ciekawostki Krowodrzy. Poszukamy śladów dawnej wsi, ale i poznamy ją jako dzielnicę Krakowa.

10:30 – „Kiedy był szabat, kto i kiedy jadł chałkę – czyli sekrety żydowskiego Kazimierza w Krakowie”, spacer dla dzieci w wieku 9-13 lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik

Spacer dla uczniów w wieku 9-13 po żydowskiej części Kazimierza. W trakcie zajęć dzieci będą tropić i rozpoznawać ślady żydowskiej kultury sprzed lat. Przeniesiemy się do czasów gdy Kazimierz milknął w każdy piątek wieczorem, by na nowo ożywić się w niedziele. Poznamy barwy różnic kulturowych Krakowa przed II Wojny Światowej.

14:00 – „Opowieści na Goldzie… ale czy na pewno o złotych czasach? – czyli Zygmunt I Stary i jego polityka”, prow. Maria Plata

10 kwietnia 1525 r , Albert Hohenzolern złożył hołd lenny polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu. Dokonano wówczas sekularyzacji Panstwa Zakonnego, które stało się lennem Rzeczypospolitej. O przyczynach i skutkach Hołdu Pruskiego dowiemy się w trakcie spaceru.

16:00 – „Kataklizmy Krakowa – pożary i trzęsienia ziemi”, prow. Emil Bajorek

Wydawać by się mogło, że trzęsienia ziemi nie dotyczą naszego regionu, ale nie do końca tak jest. Co więcej, był czas, w którym aktywność sejsmiczna w Krakowie była niezwykle intensywna. Najwięcej problemów w naszym mieście sprawiały jednak liczne pożary, potrafiące pustoszyć miasto. Najsłynniejszy i najlepiej udokumentowany był wielki pożar Krakowa w 1850 roku, ale miasto się paliło dużo razy. Podczas wycieczki dowiemy się dokładnie, kiedy Kraków się trząsł, a kiedy płonął.

18:00 – „Planty Krakowskie”, prow. Piotr Kapusta

Planty Krakowskie są wyjątkowym, powstałym w latach 1822-1830 parkiem miejskim otaczającym Stare Miasto – serce Krakowa. Wędrówka po jego terenie stworzy okazję do setek lat historii Krakowa. Będziemy mówić m.in. o dawnych murach miejskich, pomnikach upamiętniających różne osoby i wydarzenia, zobaczymy latarnię umarłych, dowiemy się gdzie przed wiekami znajdował się nietypowy cmentarz.

10:00 – „Koronacje, elekcje, sejmy – wybitne postaci polskiego parlamentaryzmu”, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg
Tradycja polskiego parlamentaryzmu jest jedną z najdłuższych w Europie , jej początki sięgają drugiej połowy XV w. W trudnych dla Polski czasach wybitne postacie polskiej polityki miały wpływ na losy Rzeczypospolitej. Sylwetki niektórych z nich przybliży nam przewodnik podczas spaceru.

10:30 – „Kraków austriacki”, prow. Agnieszka Kuźma
Jak wyglądał Kraków w okresie rządów Autriaków? Czy zostały jakieś ślady? W czasie zwiedzania dowiecie się, dlaczego Wyspiański odmówił przyjęcia etatu z rąk cesarza, i kto nazwał Franciszką Józefa I „ starym pierdołą”. Poznacie okoliczności dezercji Kacpra Pollera, a także jak wyglądały wizyty cesarza w Krakowie. Posłuchacie o wydarzeniach związanych z powstaniem krakowskim i Wiosną Ludów. Zobaczycie jak zmienił się Rynek Główny i Wawel za panowania Austrii, na czym polegała autonomia galicyjska, a także dowiecie się dlaczego niesłusznie obwiniono Austriaków o zburzenie ratusza.

12:00 – „Czarna Wieś”, prow. Piotr Kapusta
Czarna Wieś jest jedną z dawnych miejscowości znajdujących się na terenie obecnego Krakowa włączonych w obszar naszego miasta niedługo przed I wojną światową. Znajduje się na terenie dzielnicy V Krowodrza między dzisiejszymi: aleją Mickiewicza, aleją 3 Maja, ul. Reymana i ul. Reymonta. W trakcie spaceru poza ogólną historią Czarnej Wsi odwiedzimy Park Jordana i Park Krakowski, zobaczymy kilka budynków uniwersyteckich, wyjaśnimy skąd wzięły się nazwy „Czarna Wieś” i „Kawiory”.

17:00 – „Godła, rzeźby i obrazy na staromiejskich kamienicach”, prow. Emil Bajorek
Nieraz wędrujemy przez Stare Miasto w Krakowie, ale jak często spoglądamy w górę? Turyści zwykle koncentrują się na najważniejszych obiektach, pomijając kamienice. Te bywają nieraz opatrzone ciekawymi rzeźbami i nie tylko. Kiedyś wyłącznie po godle lub nazwisku właściciela dało się rozpoznać daną kamienicę czy pałac, tylko tak dało się do niej trafić. Później detale te pełniły już wyłącznie funkcję dekoracyjną. Podczas wycieczki skupimy się na wybranych godłach, rzeźbach i obrazach zamieszczanych na kamienicach Starego Miasta od XV do XX wieku.
Miejsce spotkania: pomnik-obelisk Floriana Straszewskiego na Plantach, w okolicy skrzyżowania ul. Basztowej i Westerplatte

10:00 – „Anioły w Krakowie”, prow. Anna Chachulska
Kim jest Anioł? Z greckiego Angelos to wysłannik, posłaniec, istota czysto duchowa , nie mająca ciała, skrzydeł ani białej szaty – o tych krakowskich, przedstawionych w sztuce dowiemy się w czasie spaceru.

12:00 – „Na dachach Krakowa”, prow. Monika Hyla
Spróbujemy popatrzeć na Kraków z góry i zlotu ptaka, opowiemy gdzie możemy wspiąć się w Krakowie. Spacer wraz ze zwiedzaniem Baszty.

12:00 – „Szlak zbrodni Karola Kota”, prow. Piotr Kapusta
Spacer dla osób pełnoletnich o mocnych nerwów. Przejdziemy śladami Karola Kota – młodego zabójcy, który w połowie lat 60. XX wieku sterroryzował Kraków. Dowiemy się, gdzie Krwawy Lolo się uczył, jak spędzał czas wolny, gdzie dopuszczał się zbrodni i dlaczego stał się tak kłopotliwy dla funkcjonariuszy ówczesnej Milicji Obywatelskiej. Poznamy też przebieg procesu: w jaki sposób Kot opowiadał o swoich zbrodniach i jak je tłumaczył. Zbadamy nawiązania do Wampira z Krakowa w sztuce i kulturze popularnej. Na koniec zastanowimy się jak cała sprawa byłaby oceniana w obecnych czasach.

16:00 – „Nowa Huta od podwórka – Huta Zachód”, prow. Ewa Kaczmarczyk
Mieszkałam w Hucie 30 lat, więc pokażę Wam ją dosłownie „od podwórka”. Tym razem przejdziemy trasę „od placu Regana do Arki Pana”. Zobaczymy Plac Centralny, park, kino, teatr, domy kultury, a nawet prawdziwy czołg. Opowiem Wam o tragicznych momentach w walce o postawienie kościoła i o strajkach na początku stanu wojennego. Zobaczymy Syrenkę, Sfinksa i kamień z Księżyca, bo w Nowej Hucie, idealnym, socjalistycznym mieście miało być absolutnie wszystko! Jak w każdej utopijnej wizji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *