Spacerując po Krakowie w maju, można naprawdę poczuć puls miasta i zanurzyć się w jego niepowtarzalnej atmosferze. Niezależnie od tego, czy preferujecie spokojne spacery po parkach, czy zwiedzanie zabytków i uczestnictwo w bardziej aktywnych formach wędrówek – nie zawiedziemy Was!
>> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY <<
NA WEEKEND 25-26 maja 2024
zostanie aktywowany w piątek, 17 maja o godz. 16:00 !
HARMONOGRAM NA WEEKEND 4/5 MAJA 2024:
4 maja (sobota)
10:00 – „Szukamy lwa, kreta i słonia…” – spacer dla rodzin z dziećmi, prow. Elżbieta Wojas
Zapraszamy na miejskie safari – uzbrojeni w aparaty fotograficzne będziemy tropić zwierzęta, które zerkają na nas z bram i gzymsów krakowskich budowli, a my nie zawsze je dostrzegamy. Dowiemy się jaki sekret skrywają krakowskie gołębie, odkryjemy tajemnicę karawany wielbłądów na Rynku i wiele, wiele więcej…
11:00 – „Kulinarne smaki PRL”, prow. Monika Hyla
Zapraszamy na spacer o PRL-owskich smakach Nowej Huty, połączony z degustacja sławnych zapiekanek bieńczyckich!
19:00 – „Duchy, zjawy, magia Krakowa”, prow. Agnieszka Kuźma
Nocne zwiedzanie śladami zjaw, duchów i alchemików. Poznamy historię czakramu, dowiemy się, kto nawiedza katedrę wawelską i którzy władcy praktykowali alchemię. Śladami alchemików ruszymy aż do Dzielnicy Uniwersyteckiej. Posłuchamy o tragicznym końcu Białej Damy, dowiemy się, który pałac nawiedza Czarna Dama, i gdzie mistrz Twardowski miał swoją pracownię. Nie zabraknie opowieści o czarach, urokach, magicznych zaklęciach.
5 maja (niedziela)
10.00 – „Wawel Wyspiańskiego”, prow. Dorota Bednarska
Zapraszamy na jubileuszową wystawę poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego, spróbujemy spojrzeć na Wawel jego oczami, poznamy koncepcję odbudowy Wzgórza Wawelskiego – słynne Akropolis, zobaczymy projekty dzieł, szkice, rysunki, dowiemy się jak ważną rolę motywy wawelskie odegrały w twórczości artystycznej i literackiej Wyspiańskiego i jak oddziaływały na innych twórców.
10:30 – „Na skrzydłach legend”, spacer dla dzieci w wieku 4-6 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
Przy użyciu technik teatralnych i plastycznych dzieci odtwarzają znane krakowskie legendy. Podczas zajęć dzieci zapamiętują powiązane z legendami krakowskie.
11:00 – „Muzeum Cystersów w Mogile”, prow. Emil Bajorek
Jednym z najnowszych krakowskich muzeów jest Muzeum Cystersów powstałe przy klasztorze w Mogile. Prezentuje ono ciekawą historię tego klasztoru, gdzie zakonnicy przebywają już od ponad 800 lat.
Klasztor w Mogile nie wziął się znikąd, prześledzimy więc całą historię Cystersów. Dowiemy się, czym Cystersi różnili się np. od Benedyktynów, również pod względem lokalizacji klasztorów. Poznamy skąd się wzięła sama nazwa „Cystersi”. Zobaczymy wybitne dzieła sztuki, które również obrazują obecność Cystersów na tych ziemiach. Przy odrobinie szczęścia zaglądniemy w miejsce wylotu dawnej toalety klasztornej.
11 maja (sobota):
12:30 – „Muzeum Dominikanów”, prow. Emil Bajorek
Po wielu latach starań i kilku latach przygotowań, niedawno zostało wreszcie otwarte Muzeum Dominikanów w Krakowie. Dominikanie szczycą się obecnością w Krakowie od ponad 800 lat (są tu dłużej niż krakowski Rynek!) i niemałymi zasługami dla kultury i edukacji w Krakowie. To tu, na terenie kościoła Dominikanów, jest pochowany św. Jacek Odrowąż.
Podczas zwiedzania Muzeum Dominikanów poznamy wiele ciekawych miejsc i obiektów – najstarsze kwatery witrażowe w Polsce (pamiętające jeszcze XIII i XIV wiek!), średniowieczne piwnice, zabytkowe przedmioty liturgiczne, niesamowite rzeźby i obrazy – i wiele więcej!
Podczas zwiedzania nie zabraknie historii i ciekawostek dotyczących św. Dominika, św. Jacka Odrowąża czy o. Adama Studzińskiego.
15:00 – „Tajemnice ulicy Kopernika”, prow. Agnieszka Kuźma
Ulice Krakowa są pełne tajemnic i anegdot związanych z ważnymi dla miasta postaciami. Tym razem wybierzemy się na zwiedzanie ulicy Kopernika. Poznamy historię klinik uniwersyteckich, dowiemy się, gdzie mieściła się loża masonów i dlaczego zaprzestała działalności. Zobaczymy kościoły przy których stoją tzw. „latarnie umarłych” i dowiemy się, czym jest chaczkar. Nie zabraknie anegdot związanych ze znanymi lekarzami, takimi jak Józef Dietl, Rafał Józef Czerwiakowski czy Ludwik Rydygier.
17:00 – „Mroczne historie Krakowa”, prow. Anna Stalmach
Wieczorem w zaułkach Krakowa można spotkać Czarną Damę, kata miejskiego, Białą Damę, Bezgłowego Rycerza, usłyszeć dzwonek za konających i kapliczne jęki złoczyńców. Podczas spaceru przypomnimy sobie sylwetki Krwawego Burmistrza czy przyłapanego na gorącym uczynku i pospiesznie straconego Andrzeja Wierzynka. Porównamy system średniowiecznych kar miejskich i kościelnych. Opowiemy o losach Pięknej Katarzyny i rycerza Szafrańca z Pieskowej Skały. A także spróbujemy znaleźć miejsce zamieszkiwane przez wszetecznice. Podczas wieczornego spaceru możemy stanąć też oko w oko z duchem!
12 maja (niedziela):
10:00 – „Lajkoniku, laj, laj…” – spacer dla dzieci w wieku 5-6 lat (z opiekunami), prow. Tomasz Skalik
W czasie spaceru po Zwierzyńcu zaprosimy dzieci w świat Lajkonika, który jest jednym z głównych symboli Krakowa. Poznamy historię Konika Zwierzynieckiego. Opowiemy historię o bohaterskich flisakach. Dowiemy się, jak wyglądali wojownicy tatarscy, którzy najechali wtedy Kraków. Zorganizujemy harce Lajkonika. Oczywiście nie zabraknie zabawy z wykorzystaniem lajkonikowej buławy.
11:30 – „Śladami Stanisława Wyspiańskiego”, prow. Agnieszka Kuźma
Z okazji imienin Stanisława zapraszamy na wycieczkę po Krakowie śladami Stanisława Wyspiańskiego. Zobaczymy domy, w których mieszkał, dowiemy się, jak przebiegała jego edukacja w gimnazjum i dlaczego koledzy nazywali go „ciocią”. Poznamy jego najważniejsze utwory dramatyczne, a w kościele Franciszkanów zobaczymy polichromie i witraże jego autorstwa.
11:30 – „Zbrojownia”, prow. Monika Hyla
Zwiedzimy wawelską Ekspozycję Zbrojowni w której godna uwagi jest jest broń drzewcowa oraz miecze dwuręczne. Największą część stanowią reprezentacyjne halabardy używane przez gwardie dworskie i miejskie, Wyjątkowymi walorami artystycznymi odznacza się grupa broni pochodzącej ze zbrojowni elektorów Saksonii z dynastii Wettynów, na czele z glewią z około połowy XVI wieku z postacią Lukrecji na żeleźcu. Reprezentatywny charakter posiada również kolekcja mieczy dwuręcznych z XVI wieku.
18 maja (sobota)
10.00 – „Wiosna w Ogrodach Wawelskich”, prow. Jolanta Pustuła –Szeląg
Zapraszamy na relaksujący spacer po Ogrodach Wawelskich podczas którego dowiemy się, jak hodowano zioła, kwiaty i owoce za czasów ostatnich Jagiellonów. Zobaczymy jeden z nielicznych zrekonstruowanych ogrodów renesansowych w Europie. Poznamy najstarsze róże, które pięknie kwitną od średniowiecza.
12:30 – „Kościół na Skałce i jego okolica”, prow. Piotr Kapusta
Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława jest jedną z najbardziej znanych świątynią na terenie dawnego miasta Kazimierz. Obecny kościół jest już trzecim znajdującym się w tym miejscu. To właśnie tutaj w 1079 roku został zamordowany biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa, a niejasne okoliczności tego wydarzenia do dziś budzą spory wśród historyków. Nasz spacer będzie okazją do
opowieści m.in. o różnych możliwych wersjach tamtej tragedii, o wyposażeniu kościoła, o znajdującym się pod nim Panteonie Narodowym oraz o jego otoczeniu w którym znajdują się fragment oryginalnego muru
obronnego dawnego miasta Kazimierz oraz Ołtarz Trzech Tysiącleci.
15:30 – „Wokół Rynku Kleparskiego”, prow. Agnieszka Kuźma
W czasie spaceru poznamy dzieje „miasta bez murów” założonego przez Kazimierza Wielkiego. Dowiemy się, skąd wzięła się nazwa Kleparz, czym handlowano na Rynku Kleparskim, gdzie mieścił się ratusz. Poznamy okoliczności podziału Rynku Kleparskiego na dwie części: handlową i reprezentacyjną. Zobaczymy reprezentacyjny gmach Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei, a także Narodowego Banku Polskiego. Ponadto posłuchamy anegdot związanych z pomnikami znajdującymi się na placu Matejki.
19 maja (niedziela)
11:00 – „Zwiedzanie cmentarza żydowskiego”, prow. Agnieszka Kuźma
Wycieczka po nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej – jedynym czynnym cmentarzu gminy żydowskiej. W czasie zwiedzania poznamy historię cmentarza od momentu założenia po czasy współczesne. Posłuchamy także o zniszczeniach z czasów II wojny światowej. Zobaczymy macewy rabinów, pomniki symboliczne, a także grób Henryka Halkowskiego, Zofii Ameisenowej, Maurycego Gottlieba, Ozjasza Thona, Leopolda Kozłowskiego i innych zasłużonych postaci Krakowa i Kazimierza.
11:00 – „Muzeum Etnograficzne”, prow. Emil Bajorek
Krakowskie Muzeum Etnograficzne posiada najcenniejszą kolekcję spośród muzeów tego typu w Polsce. Jest też najstarszym muzeum etnograficznym, ma już bowiem ponad 110 lat.
Sama wystawa jest bardzo ciekawa, bowiem to coś więcej niż przedmioty w gablotach z podpisami. To opowieść o życiu ludzi na wsi w dawnych czasach. To pełne wnętrza dawnych chat i zakładów gospodarczych. To przegląd trudnego życia od dzieciństwa spędzanego w pracy, poprzez okres zakładania rodziny, aż do śmierci. To przegląd dawnych rytuałów i obrzędów związanych ze świętami wyznaczającymi roczny cykl z najcięższym przednówkiem. To bogata kolekcja sztuki ludowej i strojów ludowych.
A najlepiej takie muzeum zwiedzić z etnologiem i przewodnikiem w jednej osobie. 🙂
Podczas wycieczki szczególny nacisk położymy na ludowe zwyczaje związane z wiosną i Wielkanocą.
15:00 – „Planty – historia powstania, tradycje, pomniki”, prow. Anna Stalmach
Planty „Zielony Pierścień Krakowa” – jedyny taki park w Europie otaczający historyczne miasto. Ozdobiony pomnikami, podzielony na ogrody, w których miały miejsce
opowieści z dreszczykiem.
25 maja (sobota)
10.00 – „Gabinet Porcelanowy i Kolekcja malarstwa Karoliny Lanckorońskiej”, prow. Elżbieta Wojas
Zapraszamy do Prywatnych Apartamentów Królewskich w nowej aranżacji, gdzie poznamy historię produkcji „białego złota” i zobaczymy wspaniałe zastawy porcelany miśnieńskiej ze zbiorów królewskich.. Poznamy też arcydzieła włoskiego malarstwa z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej.
12:15 – Osiedle Oficerskie”, prow. Piotr Kapusta
Podczas wycieczki usłyszymy o historii ulicy Rakowickiej, o Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie wspominając m.in. prof. nadzw. dr. hab. Stanisława Galatę (1945-2012). Odwiedzimy również kościół Karmelitów Bosych przy ulicy Karmelickiej, podejdziemy pod „Unity Tower” czyli budynek powstały na bazie słynnego „Szkieletora”, który, jak mówią niektórzy, straszył nasze miasto przez ponad 40 lat. Udamy się również w kierunku ulicy Brodowicza poznając wiele anegdot dotyczących jej patrona i jego życzeń dotyczących własnego pochówku po czym zobaczymy niezwykle ciekawy architektonicznie kościół Bożego Miłosierdzia dowiadując się jakie zasługi w jego powstaniu miał prezydent na uchodźstwie Edward Raczyński. Ostatnim punktem naszej wycieczki będą ruiny Bastionu V Lubicz oraz Rondo Mogilskie.
26 maja (niedziela)
10:15 – „Nie od razu Kraków zbudowano” spacer dla dzieci w wieku 6-9 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
To interaktywna opowieść, w której najmłodsi uczestnicy odtwarzają jak powstawał Kraków. Cofamy się do czasów pierwszych władców Polski. Przy okazji dzieci dowiadują się do czego służyły najstarsze budynki w okolicy Rynku Głównego i w jakim okresie powstały. Dzieci poznają pojęcie osi czasu i będą mogły poukładać historycznie wybrane wydarzenia i napotkane obiekty na trasie wędrówki.
11:00 – „Słynne Żydówki Podgórza”, prow. Agnieszka Kuźma
Tym razem wyruszymy kobiecym szlakiem pod ulicach Podgórza. W czasie zwiedzania spojrzymy na Podgórzu oczami Heleny Nelken, posłuchamy o marzeniach Diany Reiter i walce Gusty Dawidsohn-Draenger. Dowiemy się kim była filantropka Podgórza i gdzie znajduje się pamiątkowa tablica pamiątkowa jej poświęcona. Poznamy dramatyczne losy Heleny Rufeisen-Schupper i Renaty Zisman, a także ofiarę złożoną przez Annę Feuerstein.
12:00 – „Czernichów”, prow. Piotr Kapusta
Spacer po Czernichowie poprowadzi nas przez blisko 8 wieków historii tej podkrakowskiej miejscowości, jak się zmieniała i czym przez wieki zajmowali jego mieszkańcy. Zobaczymy znajdującą się na jej terenie najstarszą w obecnej Polsce szkołę rolniczą, poznamy postać jej patrona Franciszka Stefczyka i okoliczności założenia jego pierwszej kasy w Czernichowie. Dowiemy się w jakim celu przybył do wsi król Jan III Sobieski i w jaki sposób mieszkańcy Czernichowa wsparli powstanie kościuszkowskie oraz poznamy czernichowskie legendy. Obejrzymy pochodzące sprzed wieków obiekty sakralne i świeckie z domem XIX-wiecznego wójta Stefana Maczka.
12:00 – „ Podziemna Nowa Huta”, prow. Monika Hyla
Czy w Nowej Hucie istnieje podziemne miasto schronów? Ile mamy schronów w Nowej Hucie? Wejdziemy do jednego ze schronów i sprawdzimy, czy dziś mogą być używane? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spaceru ubogaconego detalami architektury socrealizmu.