Spacery 13/14 maja

(zdj. z archiwum)

W dniu dzisiejszym, tj. 8 maja ruszają zapisy na spacery planowane na najbliższy weekend, tj. 13/14 maja br. Przygotowaliśmy aż 6 wędrówek, które (miejmy nadzieję) zainteresują nie tylko mieszkańców Krakowa, lecz również turystów! Przypominamy, że zapisy odbywają się drogą e-mail pod adresem spacery@cmjordan.krakow.pl, liczba miejsc jest ograniczona oraz kolejność zgłoszeń ma znaczenie!

PLAN SPACERÓW – MAJ 2023R.


13 MAJA:

godz. 12:00 – Wiosna w Królewskich ogrodach, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg

Dowiemy się , jak hodowano zioła, kwiaty i owoce za czasów ostatnich Jagiellonów. Zobaczymy jeden z nielicznych zrekonstruowanych ogrodów renesansowych w Europie. Poznamy najstarsze róże, które pięknie kwitną od średniowiecza.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 20 osób

godz. 14:00 – Schodami od krakowskiego bruku do nieba, prow. Monika Hyla

Ile jest schodów w krakowskich wieżach? Zastanawialiście się kiedyś nad liczba? Poznamy wieże Zygmuntowską na Wawelu, wieże ratuszowa, Basztę złodziejską i dwie wieże kościoła mariackiego.

Trasa: od Rynku na Wawel
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

godz. 15:00 – Bracia Jagiellonowie, prow. Agnieszka Kuźma

Tym razem wycieczka tematyczna poświęcona synom Kazimierza Jagiellończyka. W czasie zwiedzania dowiemy się, dlaczego Jan Olbracht ufundował Barbakan, jakie kłopoty małżeńskie przeżywał Władysław Jagiellon, który z braci został kardynałem, a którego wyniesiono na ołtarze. Posłuchamy o fundacjach dla Krakowa Braci Jagiellonów, ale także poznamy ich życie prywatne.

Trasa: Barbakan, Brama Floriańska,  ulica Reformacka, Rynek Główny, plac Wszystkich Świętych, Wawel
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

14 MAJA:

godz. 10:00 – Kraków opowiedziany legendą, prow. Piotr Kapusta

Mogłoby się wydawać, że legendy Krakowa, zwłaszcza te najpopularniejsze, zna każde polskie dziecko już od przedszkola, ale czy na pewno tak jest? Czy to szewc pokonał wawelskiego smoka, a Wanda faktycznie nie chciała Niemca? Czy nasi przodkowie przed wiekami opowiadali legendy w taki sam sposób jak my dzisiaj? Jak zmieniały się wersję poszczególnych legend krakowskich, kto dodawał do nich poszczególne szczegóły, a jakich wątków znanych przed wiekami nie opowiada się obecnie?

Trasa: Kościół św. Floriana, Barbakan, kościół Mariacki, Rynek Główny, Wawel
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

godz. 11:30 – Spacer śladami Wyspiańskiego, prow. Agnieszka Kuźma

W czasie zwiedzanie poznamy życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Poznamy historię pewnych mebli, dowiemy się, którą kawiarnię artysta chciał namalować całkiem za darmo, jaka tabliczka wisiała na drzwiach jego pracowni, jakie projekty zgłosił jako radny Krakowa. Zobaczymy polichromie i witraże w kościele Franciszkanów, poznamy okoliczności awantury o polichromię w kościele św. Krzyża i dlaczego kardynał Puzyna odrzucił projekty witraży do katedry wawelskiej.

Trasa: ulica Krupnicza, ul. św. Anny, Rynek Główny, plac Mariacki, Ulica Floriańska, Teatr Słowackiego, kościół św. Krzyża, kościół Dominikanów, kościół Franciszkanów.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

godz. 14:00 – Medycyna w Krakowie, prow. Lucyna Szafraniec

Pójdziemy śladami medycyny krakowskiej, poznamy królewskich medyków i luminarzy współczesnej medycyny. Dowiemy się jak zmieniały się sposoby leczenia na przestrzeni wieków.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *