„Jednak, mimo burz świat w maju jest „uptaszony”, to znaczy śpiewa. Lasy, parki, ogrody, nawet zwykłe ulice w mieście rozbrzmiewają głosem ptaków i umajony maj jest zielony – zielenią młodziutką, przepiękną, delikatną.” Simona Kossak, Dlaczego w trawie piszczy?
Za to właśnie kochamy ten jeden z najpiękniejszych miesięcy.. za budzenie się do życia i ciągłe odgłosy przyrody, które umilają każdy poranek, popołudnie, czy wieczór.. niesamowita jest ta wiosenna aura
Ale, co to dużo mówić! Przedstawiamy Wam grafik majowego spacerowania! Czeka nas mnóstwo nowych miejsc do odwiedzenia oraz intrygujących tematów do omówienia
Formularz na spacery w dniach 17 / 18 maja zostanie aktywowany w piątek, 9 maja o godz. 16:00!
A link do niego zamieszczamy poniżej

Z-A-P-R-A-S-Z-A-M-Y
10 maja (sobota):
10:00 – „Jak przez wieki wypiekano krakowskie chleby – spotkanie z dr. Marcinem Gadochą Na Kotłowem”, prow. Marcin Gadocha
Chleb to nie tylko pożywienie , ale także ważny symbol .Jest zakorzeniony w polskiej kulturze od stuleci i trudno wyobrazić sobie życie bez niego. O tym i innych tradycjach opowie nam w trakcie wykładu dr. Marcin Gadocha.
15:30 – „Śladami Indii w Krakowie”, prow. Monika Hyla
Przewodniczka w stroju regionalnym z Indii, tradycyjnym sari udowodni, że Indie były w Krakowie! Opowiemy o indyjskiej kuchni, bohaterach i poszukamy śladów Indii.
16:00 – „Kraków Młodopolski”, prow. Agnieszka Kuźma
W czasie zwiedzania poznacie sztukę i kulturę Młodej Polski. Dowiecie się, gdzie mieściła się pierwsza kawiarnia artystyczna, kto był pomysłodawcą kabaretu „Zielony Balonik” i gdzie drukowano zaproszenia na występy kabaretu. Posłuchacie o konflikcie między cyganerią a mieszczanami, a także utarczkach między artystami. Dowiecie się, kogo nazywano „bankiem Młodej Polski”, o kim mawiano „wielki malarz małych obrazów”, a który kolekcjoner budził niekłamany popłoch wśród artystów. Na zakończenie zastanowimy się nad rolą i powinnością artysty w tej epoce.
16:00 – „Śladami Wielkiego Krakowa – dawna wieś Krowodrza”, prow. Emil Bajorek
To jedna z tych podkrakowskich wsi, która mocno się wpisała w historię miasta. Krowoderskie sady, ogrody owocowe i warzywne – produkty z nich przez stulecia karmiły krakowian. Tędy przepływała Młynówka Królewska, tutaj narodziła się szopka krakowska. Na wycieczce poznamy historię i ciekawostki Krowodrzy. Poszukamy śladów dawnej wsi, ale i poznamy ją jako dzielnicę Krakowa.
11 maja (niedziela):
10:30 – „Kiedy był szabat, kto i kiedy jadł chałkę – czyli sekrety żydowskiego Kazimierza w Krakowie”, spacer dla dzieci w wieku 9-13 lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik
Spacer dla uczniów w wieku 9-13 po żydowskiej części Kazimierza. W trakcie zajęć dzieci będą tropić i rozpoznawać ślady żydowskiej kultury sprzed lat. Przeniesiemy się do czasów gdy Kazimierz milknął w każdy piątek wieczorem, by na nowo ożywić się w niedziele. Poznamy barwy różnic kulturowych Krakowa przed II Wojny Światowej.
14:00 – „Opowieści na Goldzie… ale czy na pewno o złotych czasach? – czyli Zygmunt I Stary i jego polityka”, prow. Maria Plata
10 kwietnia 1525 r , Albert Hohenzolern złożył hołd lenny polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu. Dokonano wówczas sekularyzacji Panstwa Zakonnego, które stało się lennem Rzeczypospolitej. O przyczynach i skutkach Hołdu Pruskiego dowiemy się w trakcie spaceru.
16:00 – „Kataklizmy Krakowa – pożary i trzęsienia ziemi”, prow. Emil Bajorek
Wydawać by się mogło, że trzęsienia ziemi nie dotyczą naszego regionu, ale nie do końca tak jest. Co więcej, był czas, w którym aktywność sejsmiczna w Krakowie była niezwykle intensywna. Najwięcej problemów w naszym mieście sprawiały jednak liczne pożary, potrafiące pustoszyć miasto. Najsłynniejszy i najlepiej udokumentowany był wielki pożar Krakowa w 1850 roku, ale miasto się paliło dużo razy. Podczas wycieczki dowiemy się dokładnie, kiedy Kraków się trząsł, a kiedy płonął.
18:00 – „Planty Krakowskie”, prow. Piotr Kapusta
Planty Krakowskie są wyjątkowym, powstałym w latach 1822-1830 parkiem miejskim otaczającym Stare Miasto – serce Krakowa. Wędrówka po jego terenie stworzy okazję do setek lat historii Krakowa. Będziemy mówić m.in. o dawnych murach miejskich, pomnikach upamiętniających różne osoby i wydarzenia, zobaczymy latarnię umarłych, dowiemy się gdzie przed wiekami znajdował się nietypowy cmentarz.