MAJOWE WĘDRÓWKI!

🕊 „Jednak, mimo burz świat w maju jest „uptaszony”, to znaczy śpiewa. Lasy, parki, ogrody, nawet zwykłe ulice w mieście rozbrzmiewają głosem ptaków i umajony maj jest zielony – zielenią młodziutką, przepiękną, delikatną.” Simona Kossak, Dlaczego w trawie piszczy?

Za to właśnie kochamy ten jeden z najpiękniejszych miesięcy.. za budzenie się do życia i ciągłe odgłosy przyrody, które umilają każdy poranek, popołudnie, czy wieczór.. niesamowita jest ta wiosenna aura 🥺

🌿 Ale, co to dużo mówić! Przedstawiamy Wam grafik majowego spacerowania! Czeka nas mnóstwo nowych miejsc do odwiedzenia oraz intrygujących tematów do omówienia 😍

❓ Formularz na spacery w dniach 17 / 18 maja zostanie aktywowany w piątek, 9 maja o godz. 16:00!
A link do niego zamieszczamy poniżej 👇

10:00 – „Jak przez wieki wypiekano krakowskie chleby – spotkanie z dr. Marcinem Gadochą Na Kotłowem”, prow. Marcin Gadocha

Chleb to nie tylko pożywienie , ale także ważny symbol .Jest zakorzeniony w polskiej kulturze od stuleci i trudno wyobrazić sobie życie bez niego. O tym i innych tradycjach opowie nam w trakcie wykładu dr. Marcin Gadocha.

15:30 – „Śladami Indii w Krakowie”, prow. Monika Hyla

Przewodniczka w stroju regionalnym z Indii, tradycyjnym sari udowodni, że Indie były w Krakowie! Opowiemy o indyjskiej kuchni, bohaterach i poszukamy śladów Indii.

16:00 – „Kraków Młodopolski”, prow. Agnieszka Kuźma

W czasie zwiedzania poznacie sztukę i kulturę Młodej Polski. Dowiecie się, gdzie mieściła się pierwsza kawiarnia artystyczna, kto był pomysłodawcą kabaretu „Zielony Balonik” i gdzie drukowano zaproszenia na występy kabaretu. Posłuchacie o konflikcie między cyganerią a mieszczanami, a także utarczkach między artystami. Dowiecie się, kogo nazywano „bankiem Młodej Polski”, o kim mawiano „wielki malarz małych obrazów”, a który kolekcjoner budził niekłamany popłoch wśród artystów. Na zakończenie zastanowimy się nad rolą i powinnością artysty w tej epoce.

16:00 – „Śladami Wielkiego Krakowa – dawna wieś Krowodrza”, prow. Emil Bajorek

To jedna z tych podkrakowskich wsi, która mocno się wpisała w historię miasta. Krowoderskie sady, ogrody owocowe i warzywne – produkty z nich przez stulecia karmiły krakowian. Tędy przepływała Młynówka Królewska, tutaj narodziła się szopka krakowska. Na wycieczce poznamy historię i ciekawostki Krowodrzy. Poszukamy śladów dawnej wsi, ale i poznamy ją jako dzielnicę Krakowa.

10:30 – „Kiedy był szabat, kto i kiedy jadł chałkę – czyli sekrety żydowskiego Kazimierza w Krakowie”, spacer dla dzieci w wieku 9-13 lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik

Spacer dla uczniów w wieku 9-13 po żydowskiej części Kazimierza. W trakcie zajęć dzieci będą tropić i rozpoznawać ślady żydowskiej kultury sprzed lat. Przeniesiemy się do czasów gdy Kazimierz milknął w każdy piątek wieczorem, by na nowo ożywić się w niedziele. Poznamy barwy różnic kulturowych Krakowa przed II Wojny Światowej.

14:00 – „Opowieści na Goldzie… ale czy na pewno o złotych czasach? – czyli Zygmunt I Stary i jego polityka”, prow. Maria Plata

10 kwietnia 1525 r , Albert Hohenzolern złożył hołd lenny polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu. Dokonano wówczas sekularyzacji Panstwa Zakonnego, które stało się lennem Rzeczypospolitej. O przyczynach i skutkach Hołdu Pruskiego dowiemy się w trakcie spaceru.

16:00 – „Kataklizmy Krakowa – pożary i trzęsienia ziemi”, prow. Emil Bajorek

Wydawać by się mogło, że trzęsienia ziemi nie dotyczą naszego regionu, ale nie do końca tak jest. Co więcej, był czas, w którym aktywność sejsmiczna w Krakowie była niezwykle intensywna. Najwięcej problemów w naszym mieście sprawiały jednak liczne pożary, potrafiące pustoszyć miasto. Najsłynniejszy i najlepiej udokumentowany był wielki pożar Krakowa w 1850 roku, ale miasto się paliło dużo razy. Podczas wycieczki dowiemy się dokładnie, kiedy Kraków się trząsł, a kiedy płonął.

18:00 – „Planty Krakowskie”, prow. Piotr Kapusta

Planty Krakowskie są wyjątkowym, powstałym w latach 1822-1830 parkiem miejskim otaczającym Stare Miasto – serce Krakowa. Wędrówka po jego terenie stworzy okazję do setek lat historii Krakowa. Będziemy mówić m.in. o dawnych murach miejskich, pomnikach upamiętniających różne osoby i wydarzenia, zobaczymy latarnię umarłych, dowiemy się gdzie przed wiekami znajdował się nietypowy cmentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *