KWIETNIOWE SPACEROWANIE

🌿 „Kwiecień przychodzi do nas z apteczką i stara się uleczyć zimowe rany.” – Jón Kalman Stefánsson, Niebo i piekło

Nie ukrywamy, ogromnie na to liczymy.. coraz dłuższe dni, częstsze promienie słońca, a nawet lekki, wiosenny deszcz powodują, że jakoś tak bardziej, lepiej, mocniej.. chce się żyć, odczuwać, smakować.. po prostu być! Tu i teraz! Och wiosno, jak my za Tobą tęskniliśmy! 😍

Stwierdziliśmy, że chcemy dać Wam odpocząć podczas Świątecznego weekendu – bo takie okazje zdarzają się tylko kilka razy do roku – więc spędźcie ten czas z bliskimi ciesząc się wspólnymi chwilami, pamiętajcie – nie ma nic cenniejszego niż obecność dla drugiego człowieka 🧡

Spokojna głowa, zadbaliśmy i troszkę pokombinowaliśmy, aby wspólnego zwiedzania było równie dużo. Dzięki temu, w każdy spacerowy weekend będziemy się spotykać na aż 8 wędrówkach! Do wyboru, do koloru.. 🥳

⛔️ ZAPISY NA SPACERY W DNIACH 26/27 KWIETNIA RUSZAJĄ 15 KWIETNIA O GODZ. 16:00! NIE ZWLEKAJ! ⛔️

10:00 – „XX-lecie międzywojenne – kobiety w polityce”, prow. Maria Plata
W 1918 r kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze, ale droga do realnego wpływu na państwo była trudna i pełna barier. Nasz spacer, to historia tych, które nie tylko otrzymały mandaty poselskie, ale też kształtowały polska demokrację, walczyły o prawa społeczne i zmieniały życie kobiet w II RP.

10:30 – „Wokół placu Mariackiego”, prow. Agnieszka Kuźma
Zapraszamy na zwiedzanie placu Mariackiego, jednej z najmłodszych przestrzeni w obrębie Starego Miasta, ale o długiej i ciekawej historii. Poznacie losy cmentarza przykościelnego oraz historię kaplicy grobowej, a także obejrzycie replikę Ogrójca autorstwa Wita Stwosza. Przyjrzycie się detalom takim jak „dzwonek za konających”, zegar słoneczny, tablice pamiątkowe i płyty epitafijne, a także średniowieczne godła kamienic. Ponadto dowiecie się, gdzie mieścił się słynny sklep, w którym domu mieszkali penitencjarze, co skrywa kamienica Hipolitów.

12:00 – „Nowa Wieś Szlachecka”, prow. Piotr Kapusta
Wycieczka po Nowej Wsi Szlacheckiej będzie okazją do poznania historii tej miejscowości. Zobaczymy m.in. kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Tam przedstawię dzieje tej świątyni zwracając uwagę na zasłużone dla niego osoby. Udamy się również pod przydrożną starą kuźnię gdzie zastanowimy się nad przyszłością tego typu obiektów. Dotrzemy również na cmentarz parafialny w Nowej Wsi Szlacheckiej odwiedzając groby spoczywających tam zmarłych przypomnimy ich zasługi dla miejscowości. Poznamy także rejon w którym na początku lat 70. XX wieku kręcono sceny do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. To miejsce znacznie zmieniło się przez ostatnie kilkadziesiąt lat i dla młodszych nie jest już takie łatwe do skojarzenia z tym filmem. Ponadto zobaczymy remizę Ochotniczej Straży Pożarnej i kilka kapliczek, poznamy postać Stefana Fryca – znanego przed stu laty piłkarza Cracovii i reprezentacji Polski.

16:00 – „Nowa Huta od podwórka – Huta Wschód”, prow. Ewa Kaczmarczyk
Mieszkałam w Hucie 30 lat, więc pokażę Wam ją „od podwórka” (dosłownie!). Zobaczycie nawet miejsce gdzie się urodziłam. Ale spokojnie, nie będzie to wycieczka o mnie! Zobaczymy Opactwo Cystersów, Szpital im. S. Żeromskiego, najstarsze osiedla i bloki oraz „nowohucki rynek”. Dowiecie się gdzie miał stać ratusz, gdzie stał pomnik Lenina, ile ważył i dlaczego od samego początku nie był lubiany…Pokażę Wam wszystkie kultowe miejsca idealnego, socjalistycznego miasta!

10:00 – „Fiołki na Piasku, czy młyny i garbarnie. Odkrywamy tajemnice przedmieścia Garbary” – część I, prow. Beata Brzozowska-Klimiuk
Będziemy szukać śladów dawnych miejsc, czasem patrzeć pod nogi (ślady Młynówki Królewskiej) czasem do góry, zwracać uwagę na detale, tablice na kamienicach, nazwy ulic, nazwiska postaci,  itp. by zobaczyć, że ciekawie jest nie tylko w obrębie dawnych murów, ale i na dawnych przedmieściach, nawet spacerując tylko częścią jednego z nich.

10:00 – „Tablice pamiątkowe w historycznej części Krakowa”, prow. Anna Stalmach
Tablice pamiątkowe w Starym Krakowie upamiętniają ważne wydarzenia, postacie i momenty z historii miasta. Znajdują się na budynkach, kamienicach i kościołach, przypominając m.in. o twórcach kultury, nauki i polityki związanych z Krakowem. Przypominają  historyczne wydarzenia, wojny i rozbiory. Te pamiątki stanowią ważny element dziedzictwa Krakowa, wpisując się w jego krajobraz i historię.

10:30 – „Słynne Żydówki Podgórza”, prow. Agnieszka Kuźma
Ta wycieczka przybliża sylwetki wybitnych mieszkanek Podgórza. W czasie zwiedzania spojrzycie na Podgórze oczami Haliny Nelken, autorki „Pamiętnika z getta w Krakowie”.  Posłuchacie o marzeniach Diany Reiter  oraz zasługach Miriam Jakubowicz. Spacerując uliczkami getta dowiecie się, jak wyglądała walka Gusty Dawidsohn-Draenger i jej męża.  Dowiecie się, co ofiarowała dzieciom znana filantropka Podgórza i gdzie znajduje się jej pamiątkowa tablica. Poznacie dramatyczne losy Heleny Rufeisen-Schupper i Renaty Zisman.

17:00 – „Nowohuckie kina”, prow. Piotr Kapusta
Spacer „Nowohuckie kina” poprowadzi nas przez trasę na której opowiemy o dawnych i obecnie działających kinach „Stal”, „Robotnik”, „Świt”, „Światowid”, „Aktualności”, „Wiedza” i „Sfinks”. Poznamy ich historię, architekturę budynków w których się znajdowały, przybliżymy charakter i repertuar poszczególnych kin.


12:15 – „Między Schronami Nowej Huty”, prow. Ewa Kaczmarczyk
„Zimna wojna”, „Żelazna kurtyna”, owiane legendami schrony przeciwlotnicze w Nowej Hucie. O tym opowiem na wycieczce.  Spacerując między blokami poszukamy śladów istnienia schronów, takich jak wyłazy czy czerpnie powietrza. Uczestnicy zobaczą zdjęcia schronów pod dawnym kinem Światowid oraz schronów specjalnych pod CA Huty i Szpitalem Żeromskiego. Schrony te dość dokładnie zostaną omówione.


15:00 – „Opowieści spod Kopca Krakusa – Podgórze”, prow. Anna Stalmach
Podgórze to urokliwa dzielnica Krakowa, położona u stóp Kopca Krakusa, pełna historii i niepowtarzalnego klimatu. Z Kopca rozciąga się piękny widok na miasto, a w samej dzielnicy można odkrywać zabytki i ciekawych ludzi. Podgórze łączy tradycję z nowoczesnością. To idealne miejsce, by poczuć ducha Krakowa z dala od turystycznego zgiełku.


15:00 – „Fiołki na Piasku, czy młyny i garbarnie. Odkrywamy tajemnice przedmieścia Garbary” – część II, prow. Beata Brzozowska-Klimiuk
Ciąg dalszy spaceru ulicami: Karmelicką, Rajską, Dolnych Młynów, Krupniczą, Loretańską, Kapucyńską, Podwale. Będziemy szukać śladów dawnych miejsc, czasem patrzec pod nogi (ślady Młynówki Królewskiej) czasem do góry, zwracać uwagę na detale, tablice na kamienicach, nazwy ulic, nazwiska postaci,  itp. by zobaczyć, że ciekawie jest nie tylko w obrębie dawnych murów, ale i  na dawnych przedmieściach, nawet spacerując tylko częścią jednego z nich.


16:00 – „Legendy żydowskiego Kazimierza”, prow. Agnieszka Kuźma
Wycieczka, który przybliży Wam nie tylko najważniejsze zabytki żydowskiego Kazimierza, ale także sylwetki zasłużonych rabinów i najpiękniejsze legendy z nimi związane. Podczas zwiedzania posłuchacie o zasługach rabina Remu, dowiecie się, z czego zasłynął jaki miał związek z pewnym weselem. Dowiecie się, z kim rozmawiał Megale Amukot, i dlaczego inni rabini planowali rzucić na niego klątwę. Spacerując uliczkami Kazimierza zobaczycie synagogę, której fundacja łączy się z legendą o wielkim skarbie. Nie zabraknie opowieści z dreszczykiem, ponieważ poznacie historię pewnego noża oraz poznacie losy handlarzy niekoszernym mięsem.


10:00 – „Żydowski i „żydowski” Kazimierz – obecnie”, prow. Anna Jodłowiec-Dziedzic

Murale o tematyce żydowskiej. Restauracje, hotele spełniające warunki kaszrutu (czystości rytualnej) i pozostałe. Fundacje, stowarzyszenia działające na rzecz propagowania kultury żydowskiej i prowadzone przez społeczność żydowską, m.in. FKŻ, CKŻ, JCC. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie


10:30 – „Tradycje wielkanocne Krakowa”, prow. Agnieszka Kuźma
Rękawka i Emaus to najbardziej znane tradycje wielkanocne Krakowa. My podczas zwiedzania poznamy także te, które obecnie powoli zanikają. Dowiecie się jak wyglądało przygotowanie do świąt, czym były Boże Rany, co można było znaleźć w koszyczku szlacheckim, a co w chłopskim. Dowiecie się, kto organizował święcone na 60 osób, i jak gości podejmowały panie Potockie. Ponadto ponadto poznacie kulisy słynnej afery o pisanki, i kiedy się ona zakończyła. Dowiecie się, jakie zadania miało Arcybractwo Miłosierdzia, i czym były pucheroki.


14:00 – „Paulini i Panteon Narodowy na Skałce”, prow. Anna Stalmach
Kościół i klasztor Paulinów na Skałce to jedno z najważniejszych miejsc w Krakowie, łączące duchowość z historią. Zbudowany w XVII wieku, kościół zachwyca barokową architekturą. Skałka to także centrum kulturalne, organizujące koncerty, wystawy i rekolekcje. To doskonałe miejsce, by poczuć ducha Krakowa, zwiedzając historyczne wnętrza i uczestnicząc w wydarzeniach.


16:00 – „Rynek Podgórski i okolice”, prow. Emil Bajorek
Podgórze skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Podczas naszego spaceru poznamy historię tego dawnego miasta, a późniejszej dzielnicy Krakowa, ale skupimy się na samym Rynku Podgórskim i jego najbliższych okolicach. Słonie, jelonki, ślad po mezuzie, stare szyny tramwajowe – to tylko niektóre z czekających na nas miejsc!


10:00 – „Władcy na Wawelu”, prow. Monika Hyla
Opowiemy legendy o śpiących rycerzach i władcach w podziemiach Wawelu, o założycielu Krakowa królu Kraku i o tym jak wyglądały koronacje królewskie.


10:30 – „O królach z Katedry Wawelskiej”, spacer dla dzieci w wieku 5-10 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
To okazja, by bliżej poznać królów Polski, którzy mają swoje nagrobki w katedrze na Wawelu. Podczas zajęć zwiedzamy katedrę na Wawelu, poznajemy ważniejszych królów Polski i ich tajemnice jak i sposób na rozwinięcie swoich indywidualnych talentów.


15:00 – „Kopiec Krakusa, Rękawka – tradycje, obyczaje, legendy”, prow. Elżbieta Wojas
W okresie Świąt Wielkanocnych  poznamy krakowskie tradycje związane z tym okresem. Prześledzimy ich historię od czasów pogańskich aż do dnia dzisiejszego.


16:00 – „Nowy Świat”, prow. Emil Bajorek
Nazwa „Nowy Świat” kojarzy nam się z Warszawą, ale przecież i my swój Nowy Świat mamy! To dawna dzielnica Krakowa, po której gdzieniegdzie nadal zachowały się tabliczki z jej nazwą. Ale i nowy system identyfikacji wizualnej miasta nie zapomniał (a raczej: szerzej przypomniał) o tej historii. To rejon pełen ciekawych historii dawnych jurydyk, pełen interesujących kamienic, a pomimo bliskości Wawelu i Starego Miasta – względnie spokojny.


9:30 – „Oleandry i okolica”, prow. Piotr Kapusta
Podczas wycieczki „Wokół Oleandrów” opowiemy jaki teren nazywa się „Oleandrami”, skąd wzięła się ta nazwa, przybliżymy różne historie związanych z Oleandrami i okolicą, zobaczymy przykładowe budynki na ich obszarze takie jak np. Hotel Studencki „Żaczek”, Dom Piłsudskiego, Schronisko Miejski Dom Wycieczkowy, Biblioteka Jagiellońska.


10:30 – „Węże, jaszczurki i żaby – lekarstwa na każdą dolegliwość w średniowiecznym Krakowie”, spacer dla dzieci w wieku 5-10 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
W trakcie tych zajęć poznamy do czego w średniowiecznej medycynie służyły: żaby, jaszczurki, węże. Jak je przyrządzano, aby były skutecznym lekarstwem. Dzieci wytropią gdzie znajdowały się szpitale w średniowieczu i czy faktycznie dobrze byłoby się tam znaleźć. Odkryjemy również metody na bolące zęby. Zajęcia dla dzieci 5-10 lat.


16:00 – „Architektoniczne przemiany Krakowa w okresie II wojny światowej”, prow. Jan Jakub Grabowski
Podczas spaceru uczestnicy poznają historię jednego w pełni ukończonego przez Niemców osiedla dla okupantów w Krakowie.


18:00 – „Ciemna strona Kazimierza”, prow. Ewa Kaczmarczyk
Prześledzimy mroczne historie, które wydarzyły się na Kazimierzu. Od XI wieku do czasów współczesnych. Będą morderstwa (osób świeckich i duchownych), samobójstwa, gwałty, porachunki gangów… Ze względu na temat, wycieczka odpowiednia dla osób od 16 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *