„Jest jak szew pomiędzy zimą a wiosną, tyle że „szew” sugeruje równe brzegi, a marzec wygląda bardziej jak poszarpana linia ściegów wykonanych niewprawną dłonią, wahających się gwałtownie pomiędzy mroźnymi podmuchami stycznia a czerwcową zielenią. Zanim człowiek nie wyjdzie z domu, nie wiadomo, na co się natknie.”
~ Victoria Schwab, Niewidzialne życie Addie LaRue
W marcu, jak w garncu.. powoli wybudzamy się z zimowego snu i z utęsknieniem czekamy na wiosnę! Ażeby umilić sobie to oczekiwanie, mocno Was zachęcamy do wyjścia na wspólne spacerowanie, gdzie natknąć się można na wiele interesujących miejsc, poznać trochę intrygujących tajemnic czy zaczerpnąć garści cennych informacji!
Poniżej przedstawiamy harmonogram marcowych wędrówek
UWAGA! Kolejne zapisy rozpoczną się JUŻ DZIŚ
o godz. 16:00 pod adresem
FORMULARZ NA SPACERY 29/30 MARCA
Pamiętajcie o zapoznaniu się z regulaminem!

15 marca (sobota):
10:00 – „Tyniec”, prow. Piotr Kapusta
Tyniec to dawna podkrakowska wieś (a obecnie część Dzielnicy VIII Dębniki) kojarzona przede wszystkim ze znajdującym się na jej terenie opactwie. To właśnie ono będzie głównym punktem naszej wycieczki. W trakcie trwającego około 1,5-2 godziny zwiedzania będziemy mówić m.in. o życiu św. Benedykta i jego uczniów, o ogólnej historii opactwa tynieckiego wymieniając postaci różnych opatów, o istniejących i nieistniejących już budynkach na wzgórzu tynieckim i jego okolicach, o teoriach dotyczących pochodzenia nazwy „Tyniec”, o legendach tynieckich w tym tej dotyczącej studni na wzgórzu. Ponadto Zwiedzimy kościół św. Piotra i Pawła z omówieniem kolejnych faz jego dziejów, opowiemy o ołtarzu głównym, łuku tęczowym, stallach i obrazach w nich się znajdujących, ambonie, wszystkich kaplicach i ich wyposażeniu. Dodatkowo spojrzymy na drugą stronę Wisły na Piekary i wymienimy sobie przykładowe, widoczne z tej perspektywy piekarskie obiekty.
11:00 – „Polska kultura w ogniu II wojny światowej”, prow. Jan Jakub Grabowski
W czasie II wojny światowej Polska poniosła największe straty wojenne. Dotyczy to nie tylko ludzi ale również dzieł sztuki. I właśnie o nich jest ten spacer.
16:00 – „Getto Krakowskie”, prow. Emil Bajorek
Wojska niemieckie wkroczyły do Krakowa 6 września 1939 roku. Już dwa dni później wydano zarządzenie o przymusowym oznaczeniu wszystkich żydowskich przedsiębiorstw, restauracji, kawiarni itp. To był jednak dopiero początek represji. Na początku marca 1941 roku Niemcy zarządzili utworzenie na terenie Podgórza getta dla nielicznej pozostałej w mieście ludności żydowskiej. Stłoczeni, szykanowani, pozbawieni podstawowych środków do życia, starali się przeżyć. W 1942 roku nastąpiły dwie brutalne ewakuacje, po których getto podzielono na dwie części: A – dla Żydów zdolnych do pracy i B – dla niezdolnych, na których tym samym wydano wyrok. Podczas wycieczki prześledzimy historię getta. Spacer nie jest rekomendowany osobom poniżej 15. roku życia i bardziej wrażliwym.
16 marca (niedziela):
12:30 – „Legendy Zwierzynieckie”, prow. Piotr Kapusta
Obszar dawnej wsi Zwierzyniec kryje wiele tajemnic i legend, które poznamy podczas wycieczki. Spacer będzie okazją do opowieści m.in. o bł. Bronisławie i św. Jacku Odrowążu, o tym jak Panny Zwierzynieckie uciekały przed tatarami i w skały się przemieniły, o pękniętym dzwonie w klasztorze Norbertanek, o Lajkoniku i jego pochodzie, o pogańskiej gontynie, o Piotrze Włostowicu i fundowanych przez niego kościołach (w tym kościele Najświętszego Salwatora), o biednym grajku i złotym trzewiku, o czarownicy do której udał się książę Henryk IV Probus, o Diabelskim Moście, o tym dlaczego prace przy sypaniu Kopca Kościuszki się opóźniały. Poznamy różne wersji poszczególnych legend i dowiemy się jak zmieniały się one przez wieki.
13:00 – „Królewska Katedra na Wawelu”, prow. Elżbieta Wojas
Królewska Katedra na Wawelu to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na wartość religijną i historyczną, ale też artystyczną. Podczas zwiedzania prześledzimy 1000-letnią historię państwa polskiego, odwiedzimy miejsce spoczynku monarchów i bohaterów narodowych, a także dotkniemy serca Dzwonu Zygmunta.
17:00 – „Diabły w Krakowie”, prow. Emil Bajorek
Gdzie w Krakowie możemy zobaczyć diabły? Czy w Krakowie kiedyś urodził się szatan? Jaki wpływ wiara w diabły wywarła na kulturę i sztukę, w tym kulturę ludową? Kogo w Krakowie nazywano „dziećmi szatana”? Odpowiedzi na te i więcej pytań usłyszymy podczas wycieczki. Przeczytamy sobie również fragment powieści „Diabeł w Krakowie” Lucjana Siemieńskiego, dowiemy się, gdzie znajduje się najstarsze w Polsce przedstawienie tańca śmierci oraz gdzie – już poza Krakowem – do niedawna istniało Muzeum Diabła Polskiego „Przedpiekle”.
22 marca (sobota):
9:00 – „Kolegiata uniwersytecka – Kościół św. Anny – historia, symbolika, architektura”, prow. Elżbieta Latoś
Kościół św. Anny– kościół akademicki UJ to jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce. Wewnątrz zobaczymy rzadko spotykane w kościołach iluzjonistyczne malarstwo przedstawiające Apokalipsę św. Jana i bardzo bogatą barokową dekorację rzeźbiarską. Tutaj również znajduje się mauzoleum św. Jana Kantego – patrona UJ.
15:30 – „Od socrealizmu do postmodernizmu – architektura Nowej Huty”, prow. Piotr Kapusta
17:00 – „Kraków mroczny i ponury… czyli dewiacje, alkohol i tortury”, prow. Ewa Kaczmarczyk
Z tą wycieczką to jest tak, że nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, element zaskoczenie też jest ważny przy takim temacie… Ale mogę uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że będziemy poruszać się głównie po mrokach średniowiecza. A była to epoka okrutna i brutalna. Porozmawiamy o urzędzie kata, torturach, karach śmierci, a nawet prostytutkach. Wiadomo, że taki zawód istniał, przecież mówi się, że to najstarszy zawód świata… Z mroków średniowiecza wynurzymy się kilka razy, ale tylko po to, żeby zobaczyć, że później nie zawsze bywało lepiej. Morderstwa, samobójstwa, zwyrodnienia, a nawet kanibalizm. Ta wycieczka jest tylko dla osób pełnoletnich i raczej tych mniej wrażliwych…
23 marca (niedziela):
10:00 – „Żydzi w średniowiecznym Krakowie”, prow. Anna Jodłowiec-Dziedzic
Podczas spaceru dowiemy się kiedy i dlaczego Żydzi pojawili się w Krakowie, poznamy miejsce ich pierwszego osadnictwa, organizację terytorialną, zawody i zajęcia osadników a także jakie były stosunki chrześcijańsko-żydowskie.
11:00 – „Jak bawiono się w karnawale w XIX wieku”, prow. Elżbieta Wojas
Podczas spaceru powspominamy niegdysiejsze bale, opowiemy o dawnych karnawałach gdy cały Kraków tańczył od zmierzchu do świtu. Dowiemy się o czym lub o kim plotkowano na salonach. Sprawdzimy kto bywał u Potockich, a kto u księżnej Czartoryskiej. Opowiemy o balach na sto par i tych nieco skromniejszych.
15:00 – „Muzeum Kościuszkowskie i kopiec Kościuszki”, prow. Emil Bajorek
Wiele wiemy o Tadeuszu Kościuszce, ale mnóstwo wątków pozostaje dla nas nieznanych. Tadeusz Kościuszko to bohater kilku narodów. Człowiek wszechstronnie wykształcony, o niebanalnym życiu. Nasz narodowy bohater był też inżynierem, ale i człowiekiem oczytanym i wrażliwym, który rysował, malował akwarele. W rocznicę słynnej przysięgi Naczelnika na krakowskim Rynku zapraszam na zwiedzenie ze mną Muzeum Kościuszkowskiego poświęconego życiu Kościuszki. Po zwiedzeniu wystawy udamy się na kopiec, z którego rozpościera się piękny widok na miasto. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy również Beskidy i omówimy sobie ich panoramę.
29 marca (sobota):
10:00 – „1000 lat Koronacji Pierwszych Piastów” – Zwiedzanie Katedry Krakowskiej z Grobami Królewskimi”, prow. Anna Stalmach
10:30 – „Stanisław Wyspiański – krakowski geniusz i wizjoner”, spacer dla dzieci w wieku 4-9 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
17:00 – „Ludzie z marmuru – nowohuccy przodownicy pracy i budowniczowie z lat 50. XX wieku”, prow. Piotr Kapusta
30 marca (niedziela):
10:30 – „Dwie damy z muzeum Czartoryskich”, spacer dla dzieci w wieku 5-10 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
10:00 – „Ab Ovo Wawelu”, prow. Jerzy Korta
13:30 – „Historie podkrakowskie – Przeginia Narodowa”, prow. Piotr Kapusta