Spacery w złotych barwach

🍁 Choć tegoroczna jesień raczej przywitała się z nami „na chłodno” – chcąc się zrewanżować obdarza nas pięknymi promieniami słońca i napawa rześkim powietrzem. Wędrowanie po Krakowie w takim klimacie jest naprawdę wyjątkowe. Ale o tym musicie przekonać się sami! 🤩

🍂 „Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza.”

🕵🏻‍♀️ A my, wraz z piękną, jesienną pogodą zapraszamy Was na ostatnie kroki po Krakowie! Cóż to będzie za spacerowa uczta?! Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie! 🥳

Zapisy na najbliższe piesze wędrówki już w piątek, 11 października, od godz. 16:00!

10:30 – „M jak Matejko”, spacer dla dzieci w wieku 5-11lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik
Jan Matejko – niezwykły krakowianin i Polak. Mały wzrostem, słabo widzący mężczyzna za to wielki duchem i talentem malarskim artysta. To spacero – warsztat wokół twórczości i życia niezwykłego krakowskiego malarza i nauczyciela jakim był Jan Matejko. Zajęcia przeznaczone dla dzieci 5-11 lat.

14:00 – „Wawel Podziemny”, prow. Jolanta Pustuła – Szeląg
Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą, jak budowano renesansową rezydencję, doświadczą ukrytej przez wieki historii oraz poznają dzieło ludzi, którym zawdzięczamy zachowanie budowli wawelskich.

14:30 – „Zwiedzanie cmentarza Rakowickiego śladami postaci z „Wesela”, prow. Agnieszka Kuźma
Cmentarz Rakowicki to nekropolia pełna znakomitych nazwisk. Tak się też złożyło, że na cmentarzu spoczywają osoby związane z najsłynniejszym dramatem Stanisława Wyspiańskiego. Podczas zwiedzania zobaczycie grób Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, odwiedzimy też grób Dolcia i posłuchamy o jego zainteresowaniach. Dowiemy się, co łączyło Annę Rydlównę oraz Józefę Singer. Ponadto podejdziemy pod groby osób związanych ze Stanisławem Wyspiańskim,  między innymi  zobaczymy grób, w którym spoczywaj jego żona oraz dzieci.

10:30 – „Vivat Academia, czyli zwiedzanie Dzielnicy Uniwersyteckiej”, prow. Agnieszka Kuźma
Dzielnica uniwersytecka to nie tylko Collegium Maius i Collegium Novum. Podczas zwiedzania dowiecie się, gdzie mieściła się Bursa Filozofów i Bursa Jeruzalem, a także dla kogo zbudowano Collegium Minus.  Zobaczycie zachowane tablice pamiątkowe związane z zasłużonymi postaciami i ważnymi wydarzeniami.  Dowiecie się, jak wyglądała nauka na Akademii Krakowskiej,  kogo nie lubili studenci z Węgier i jak potrafili witać gości w swojej bursie.  Poznacie historię „kuzynka diabła”, zobaczycie miejsce, gdzie znajdowała się Drukarnia Uniwersytecka

11:00 – „Sławni Krakowianie na Cmentarzu Salwatorskim”, prow. Dominika Stęclik
Pięknie położony Cmentarz  Salwatorski przy drodze z Salwatora na Kopiec Kościuszki jest miejsce wyjątkowym i chętnie odwiedzanym  przez mieszkańców.  Spoczywają tu wybitne postaci związane z życiem i kulturą  Krakowa  m.in.  Stanisław Lem, Jan Sztaudynger, Juliusz Osterwa i wielu, wielu innych.

16:00 – „Śladami Tadeusza Kościuszki po Krakowie”, prow. Piotr Kapusta
15 października zmarł Tadeusz Kościuszko – przywódca powstania 1794 roku, który kilka razy odwiedzał Kraków, a niedługo po śmierci spoczął w naszym mieście. Trasa spaceru poprowadzi przez miejsca związane z Naczelnikiem insurekcji kościuszkowskiej oraz innymi osobami zaangażowanymi w wydarzenia z 1794 roku. Poznamy atmosferę panującą w upadającej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz różne formy upamiętnienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Zapraszamy na wspólną lekcję historii.

11:00 – „Podziemia Rynku”, prow. Ewa Pastuszak
Rynek Podziemny to fragment średniowiecznego Krakowa, to barwna  opowieść o życiu mieszkańców sprzed kilkuset lat. Zobaczymy narzędzia, biżuterię , zabawki, obuwie oraz XIV wieczne  oryginalne bruki po których spacerowali mieszkańcy Krakowa.

14:00 – „Życie po królewsku – czyli ciekawostki o królach mieszkających na Wawelu”, spacer dla dzieci w wieku 7-10 lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik
To spacero-warsztat dedykowany dzieciom z klas szkolnych (od 1-4-tej klasy). Zwiedzimy wzgórze wawelskie tropiąc ślady znanych królów i królowych pomieszkujących na Wawelu. Poznamy zwyczaje konkretnych władców Polski oraz ciekawostki z ich życia. Zajęcia dla dzieci umiejących pisać.

18:00 – „Legendy żydowskiego Kazimierza”, prow. Agnieszka Kuźma
Kazimierz żydowski to nie tylko zabytkowe cmentarze, ale i znani rabini i cadycy. Właśnie z nimi są związane piękne legendy. Spacerując urokliwymi uliczkami poznacie historię pewnego nieudanego wesela, zrozumiecie, dlaczego rabin Remu cieszył się taką estymą wśród Żydów, i jakie przygody przeżył Natan Spira. Zobaczycie synagogę związaną z legendą o wielkim skarbie, posłuchacie jak skończyli nieuczciwi handlarze niekoszernym mięsem, kim był tak naprawdę ubogi włóczęga. Przy cmentarzu poznacie legendy zakrawające na kryminalne historie. Między innymi tutaj zakrwawiony nóż wymierzał sprawiedliwość.

9:40 – „Historie podkrakowskie – Morawica”, prow. Piotr Kapusta
Morawica będzie miejscem naszej kolejnej podkrakowskiej wycieczki. Odwiedzimy tę miejscowość jak kiedyś późniejsze królowe Barbara Zapolya czy Bona Sforza. Poznamy nie tylko jej ogólną historię od czasów rodu Toporczyków do współczesności, ale też legendy z nią związane. Zwiedzimy miejscowy cmentarz z grobem Mieczysława Medweckiego – pierwszego pilota poległego w II wojnie światowej oraz Wzgórze Pamięci, które poprowadzi nas przez ponad 10 wieków historii Polski. Zobaczymy słynny kościół św. Bartłomieja zaprojektowany przez Francesco Placidiego, morawickie kapliczki, miejscową szkołę i remizę OSP. Zaprezentujemy także historyczne zdjęcia Morawicy

10:15 – „Sukiennice czarują”, prow. Monika Hyla
Podczas zwiedzania odkryjemy tajniki obrazów i kompozycji, nauczymy się również jak czytać płótna mistrzów. Dowiemy się także jak powstało muzeum narodowe.

11:00 – „Sławne kobiety na Cmentarzu Rakowickim”, prow. Dominika Stęclik
Pierwszą kobietą pochowaną na Cmentarzu Rakowickim była kobieta –  Apolonia Bursikowa z Lubowieckich – a   dzisiaj spacerują alejkami poznamy życiorysy niezwykłych kobiet, które kształtowały kulturę i historię naszego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *