Letnie spacerowanie – plan na lipiec

„Bogu dzięki, przyszło już lato i wreszcie możemy zacząć pracowicie… odpoczywać.” ~ Cecily von Ziegesar – „Nigdy ci nie skłamię” A jak odpoczywać.. to tylko z nami na wspólnym wędrowaniu! Oto plan na pierwszy (w pełni) letni miesiąc – lipiec!

Dzięki naszym spacerom nie tylko zwiedzisz niesamowite miejsca oraz poznasz głębszą historię miasta. Regularne spacerowanie niesie ze sobą również mnóstwo dobra dla naszego organizmu! Wzmacnia kości, poprawia działanie układu krążenia, a także zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. A przede wszystkim – napędza do dalszego działania! Zachęcamy do zapoznania się z poniższym grafikiem oraz wygospodarowania czasu na wspólne wędrowanie! 🥳

Link do formularza na najbliższe spacery już dostępny! Zgodnie z informacjami na grafice, zostanie on aktywowany 19 lipca o godz. 16:00. Odpowiedzi można przesyłać do poniedziałku, 22 lipca do godz. 8:00!

10:00 – „Wokół placu Mariackiego”, prow. Agnieszka Kuźma
Plac Mariacki to stosunkowo młoda przestrzeń na terenie Starego Miasta. Powstał w miejsce zlikwidowanego cmentarza przykościelnego na początku XIX wieku. W czasie zwiedzania poznamy sekrety placu i budynków stojących wokół placu. Rozszyfrujemy tablice i rzeźby znajdujące się na fasadach kościołów Mariackiego i kościoła św. Barbary. Dowiemy się, na który budynek ostrzyli sobie zęby burzymurkowie, gdzie znajdował się znany kafehauz, i jaka była historia kamienicy Hipolitów, co możemy odczytać z fontanny Żaczka.

10:00 – „Co słychać w Parku Krakowskim?”, prow. Elżbieta Latoś
Park został założony na wzór ogrodów wiedeńskich pod koniec XIX wieku. Przed I wojną światową stanowił jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Ze starej zabudowy parku ocalała jedynie sadzawka przebudowana w 2007 roku. Od roku 1974 na terenie parku znajdują się abstrakcyjne rzeźby plenerowe.

12:00 – „Mroczne tajemnice budynków”, prow. Monika Hyla
Poszukamy kamienicy gdzie znaleziono mumie psa, pałacu gdzie były zamurowane kobiece kości, oraz wreszcie posłuchamy gdzie straszy…

10:00 – „Straty Wojenne”, prow. Jan Jakub Grabowski
W czasie II wojny światowej Polska poniosła największe straty wojenne. Dotyczy to nie tylko ludzi ale również dzieł sztuki. I właśnie o nich będzie ten spacer.

10:30 – „Trasa Królów”, spacer dla dzieci w wieku 6-10 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
Trasa Królów to okazja do poznania bliżej najważniejszych władców Polski, jak również możliwość by dowiedzieć się czym zasłynęli dla kultury i sztuki Polski jak również Krakowa. Warsztat łączy rozwój umiejętności odnajdywania się w przestrzeni miasta, jak również łączenia banknotów używanymi na co dzień z konkretnymi władcami Polski.

12:00 – „Tajemnicze oblicze Krakowa – czakramy, wróżbici, czarnoksiężnicy i sekrety”, prow. Monika Hyla
Poznamy tajniki czakramu, znajdziemy oś Wawelu, posłuchamy o Panu Twardowskim i duchu Barbary Radziwiłłówny, o alchemikach i pożarze zamku.

10:00 – „Kraków Kornela Filipowicza”, prow. Agnieszka Kuźma

Literackie spacery po Krakowie to możliwość poznania Krakowa od innej strony. Tym razem zapraszamy na zwiedzanie śladami Kornela Filipowicza. Wybitny prozaik, poeta, scenarzysta. Dzieciństwo spędził w Cieszynie, ale to z Krakowem związał całe swoje życie. W czasie wycieczki poznacie miejsca z nim związane, dowiecie się, jak lubił spędzać wolny czas, czym podejmował swoich gości, a w dzielnicy uniwersyteckiej dowiecie się jak wyglądała jego edukacja.

10:00 – „Lato w ogrodach Królewskich”, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg

Dowiemy się jak hodowano zioła, kwiaty i owoce za czasów ostatnich Jagiellonów. Zobaczymy jeden z nielicznych zrekonstruowanych ogrodów renesansowych w Europie. Poznamy najstarsze róże, które pięknie kwitną od średniowiecza.

13:00 – „Krakowskie pożary”, prow. Emil Bajorek

W przeddzień rocznicy wielkiego pożaru Krakowa (który zaczął się 18 lipca 1850 roku) prześledzimy jego historię oraz poznamy inne podobne kataklizmy, jakie nawiedzały nasze miasto od dawna. W przeciwieństwie do powodzi, pożary nie były oznaczane tablicami pamiątkowymi lub upamiętniane w inny sposób – z jednym wyjątkiem. Oczywiście zobaczymy go na wycieczce. Kiedy Kraków płonął? Dowiemy się na wycieczce!

10:00 – „Sekrety piękna kobiet na początku XX w.”, prow. Maria Plata

Każda kobieta wie, że najcenniejsze wskazówki dotyczące urody to te, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.. Co więcej, większość z tych rad możemy wykorzystać przy domowej toaletce, nie wyruszając w kosztowną, daleką podróż.

10:00 – „Nierząd w Krakowie”, prow. Dominika Stęclik

Wędrówka do miejsc gdzie dawni mieszkańcy zażywali uciech i swawoli. Historia nierządu w Krakowie. Gdzie się spotykano i jak radzono sobie ze skutkami zdrowotnymi i demograficznymi.

11:00 – „Historie podkrakowskie – Kamień”, prow. Piotr Kapusta

Kolejna wycieczka z cyklu „Historie podkrakowskie”. Podczas kamieńskiego spaceru poznamy ogólną historię Kamienia wyjaśniając genezę nazwy wsi oraz jej związki z zakonem kanoników regularnych laterańskich z Kazimierza i podając przyczyny dlaczego zainteresował się nią król Stanisław August Poniatowski. Dowiemy się czym jest „bagnięć kamieńska”, kiedy się przygotowuje i z jakich elementów się składa. Zobaczymy miejscowy kościół Matki Bożej Opieki zwracając szczególną uwagę na cudowny obraz z ołtarza głównego oraz pomnik z okazji 700. rocznicy lokacji Kamienia w 1319 r. Udamy się również do Zespół Placówek Oświatowych w Kamieniu opowiadając dzieje tej szkoły oraz przybliżając biografię jej patrona – ks. opata Stanisława Dominika Słotwińskiego. Poznamy zbiory Izby Regionalnej w Kamieniu prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Kolejnym celem naszej wycieczki będzie grób ofiar bombardowania Kamienia 13 września 1944. Udamy się już na teren Rusocic aby zobaczyć gdzie pochowani zostali mieszkańcy Kamienia – ofiary straszliwej epidemii cholery z lat 1847-1849.

10:00 – „Pitaval krakowski”, prow. Dominika Stęclik

W czasie spaceru poznamy ciekawe  procesy sądowe, przedstawione na tle środowiska krakowskiego, połączone z ówczesnymi wydarzeniami i ukazane w scenerii starego Krakowa.

12:00 – „Święci Kazimierza”, prow. Monika Hyla

Będziemy szukać świętych, którzy patronują rzeczom niemożliwym, którzy sklejają rozbite, i leczą choroby. Posłuchamy również legend, a wszystko to na krakowskim Kazimierzu.

19:00 – „Pomniki na Plantach w wersji wieczornej”, prow. Agnieszka Kuźma

Zapraszam na zwiedzanie pomników na Plantach. W czasie wycieczki poznacie historię najstarszego parku Krakowa, zobaczycie budynki, które legalnie i nielegalnie znalazły się na Plantach. Dowiecie się, który pomnik zyskał powszechną aprobatę, dlaczego pomnik Artura Grottgera był dwa razy odsłaniany, które pomniki ufundował dr Henryk Jordan. Poznacie także miejsca, w których padły strzały na Plantach oraz okoliczności śmierci Ignacego Zajączkowskiego.

10:00 – „Młynówka Królewska – spacer po najdłuższym parku w Polsce”, prow. Ewa Pastuszak

Młynówka Królewska jest najdłuższym parkiem w Polsce.   Spora część parku przebiega w miejscu dawnego koryta rzeki Rudawy, doprowadzającej wodę aż do Kościoła Dominikanów, sprawia to wrażenie  że spacerując po meandrujących alejkach możemy poczuć się jakbyśmy płynęli po wodzie.

10:30 – „Historie podkrakowskie – Liszki”, prow. Piotr Kapusta

Tym razem w ramach cyklu „Historie podkrakowskie” odwiedzimy Liszki. W trakcie wycieczki dowiemy się skąd mogła wziąć się nazwa miejscowości, poznamy jej ogólną historię i najbardziej znanych ludzi związanych z Liszkami. Dowiemy się czym są kukiełki lisieckie i dlaczego kiełbasa lisiecka stała się tak znana, że jej wizerunek znalazł się nawet na jednym ze znaczków pocztowych wyemitowanych kilka lat temu. Pełen anegdot spacer będzie opowieścią m.in. o katastrofie lotniczej nad Liszkami z 28 lipca 1937 oraz o tym jak zakończyło się jedno z wesel w 1938. Większą uwagę poświęcimy także tragedii pacyfikacji Liszek z 4 lipca 1943 odwiedzając upamiętniający ją pomnik. Zobaczymy lisiecki targ, kościół św. Mikołaja czy wybrane kapliczki.

10:30 – „Dziewczynka, która została królem Polski”, spacer dla dzieci w wieku 4-8 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

To spacer – warsztat dedykowany królowej Jadwidze, która w wieku lat 10 została koronowana na króla Polski. Podczas spaceru dzieci będą badać kim była, co zrobiła i w jaki sposób żyła kobieta – król na tronie Polskim. Jak również jak to się stało, że dziecko zostało władcą wielkiego państwa. Zajęcia dla dzieci 5-8 lat.

10:00 – „Zmieniająca się rola kobiet na przełomie XIX/XX w.”, prow. Maria Plata

Rola kobiet w Królestwie Polskim w XIX i początkach XX wieku jest wzorcowym przykładem zmian społecznych, gospodarczych i politycznych na świecie. Kobiety w polskich rodzinach wyznaczały normy postępowania, działalności towarzystw społecznych i filantropijnych, edukacji dzieci.

14:30 – „Szlakiem Królowej Jadwigi”, spacer dla dzieci od 9 r.ż., pow. Tomasz Skalik

Gdzie nas zaprowadzi ten spacer? Przyjrzyjmy się bliżej miejscom, które odwiedzimy podczas wędrówki:
– kościół karmelitów na Piasku – stópka królowej Jadwigi – inscenizacja legendy,

– Collegium Maius – odnowienie Akademii Krakowskiej,

– kościół Franciszkanów – opowiemy sobie o tym, gdzie Jadwiga spotykała się ze swoim narzeczonym,

– zamek Królewski na Wawelu – gdzie mieszkała królowa?

– wnętrze Katedry Wawelskiej – miejsca związane z królową.

17:00 – „Ulice Kleparza”, prow. Agnieszka Kuźma

Tym razem zapraszam na drugą część zwiedzania Kleparza. Wyruszymy na takie ulice jak: Warszawska, Wróblewskego, Pędzichów, Długą i Helclów. W czasie zwiedzania zobaczymy domy, gdzie mieszkała Ewa Demarczyk i Jan Sztaudynger. Poznamy znanych mieszkańców tej części Krakowa. Obejrzymy Instytut Marii i posłuchamy o historii tego miejsca. Dowiemy się, gdzie kiedyś stał kościół św. Krzyża  oraz św. Walentego, a także poznamy dzieje Domu Ubogich im. Helclów.

11:00 – „Szlakiem Wisławy Szymborskiej”, prow. Emil Bajorek

Rok 2023 był ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej – w stulecie jej urodzin. Poetka przez zdecydowaną większość swojego życia mieszkała w Krakowie, dlatego to tutaj znajdziemy wiele miejsc z Nią związanych. Siłą rzeczy zobaczymy tylko niektóre z nich. Podczas wycieczki usłyszymy również wiele anegdot związanych z krakowską noblistką. Gdzie lubiła chodzić na kawę? Gdzie mieszkała? Czy Andrzej Gołota napisał tomik wierszy na cześć Szymborskiej? To i o wiele więcej czekać będzie na uczestników wycieczki.

12:15 – „Tajemnice Alei Trzech Wieszczów – część I”, prow. Piotr Kapusta

Pierwsza z cyklu dwóch wycieczek poprowadzi nad od Domu Handlowego Jubilat do Uniwersytetu Rolniczego. Dowiemy się jak te tereny wyglądały zanim na początku XX wieku wytyczono dzisiejsze Aleje Trzech Wieszczów, jakie znane osoby były związane z tą okolicą, jakie funkcje pełniły i pełnią budynku znajdujące się przy niej i jaką rolę Aleje Trzech Wieszczów odgrywają w życiu miasta. W sierpniu odbędzie się druga wycieczka, która poprowadzi nas po ich dalszej części.

16:00 – „Słynni Dobroczyńcy Krakowa”, prow. Agnieszka Kuźma

Zrobili bardzo dużo dla Krakowa, a dziś są postaciami nieco zapomnianymi. W czasie zwiedzania poznamy sylwetki słynnych filantropów: duchownych, ale przede wszystkim świeckich. Posłuchamy o prekursorce żeńskiego szkolnictwa w Krakowie, o zasługach Urszuli Dembińskiej dla miasta, czy o filantropce, dzięki której otwarto pierwszą szkołę pielęgniarską. Ponadto dowiemy się, komu zawdzięczamy szpital dziecięcy św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej, kogo nazywano „ojcem ubogich”, co pozostawił miastu książę Aleksander Lubomirski i czym zasłużył się Emil Godlewski junior.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *