Czerwcowe spacerowanie, Krakowa zwiedzanie

W czerwcu pełnia sprowadza burze, ostatnia kwadra zaś deszcze duże.. na szczęście uczestnicy naszych spacerów to nie tchórze i choćby mieli tego doświadczyć na własnej skórze, pójdą z nami poza swoje podwórze! Oto plan na czekający nas kolejny spacerowy miesiąc! Mnóstwo nowych miejsc, doświadczeń, ciekawostek, wiedzy i wspólnego czasu przed nami!

Zapraszamy do udziału w czerwcowych wędrówkach z Krok za krokiem po Krakowie!

8 czerwca (sobota)

10:00 – „KL Płaszow”, prow. Emil Bajorek

Teren dawnego obozu koncentracyjnego do niedawna w większości był łąką – dziś tworzy się tam miejsce pamięci – Muzeum KL Plaszow. Gdzieniegdzie da się dostrzec ślady obozowych zabudowań, pojawia się coraz więcej tablic przybliżających historię tego miesca. Przez obóz przeszło ok. 40 tysięcy ludzi, z czego 5-6 tys. straciło tam życie. Ich prochy rozsiano po całym terenie obozu. KL Plaszow założono m.in. na miejscu dwóch przedwojennych cmentarzy, których pozostałości da się dzisiaj dostrzec. Poznajmy trudną historię obozu, usłyszmy historię Ocalałych, z szacunkiem godnym tego miejsca.

10:30 – „Mikołaj Kopernik w Krakowie – wstrzymał słońce, ruszył Ziemię”, spacer dla dzieci w wieku 4-7 lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik

W trakcie zajęć będziemy odkrywać sekrety Mikołaja Kopernika. Zbadamy miejsca związane z astronomem, jak również przyjrzymy się uważniej jego odkryciu. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 4-7 lat.

14:00 – „Rydlówka – Muzeum Młodej Polski”, prow. Anna Stalmach

Odwiedzimy oryginalne wnętrza w których odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które było inspiracją do napisania ponadczasowego dramatu przez Stanisława Wyspiańskiego.

9 czerwca (niedziela)

10:30 – „Piekary”, prow. Piotr Kapusta

Piekary to wieś tuż pod Krakowem na terenie gminy Liszki z której rozciąga się znany z wielu podręczników szkolnych czy albumów widok na kościół i klasztor benedyktynów w Tyńcu. Nasz spacer będzie okazją do poznania ogólnej historii Piekar, przedstawienia teorii na temat pochodzenia ich nazwy, poznania dawnych zajęć miejscowej ludności. Na trasie wycieczki zobaczymy m.in. Skałki Piekarskie, pałac Alfreda Milieskiego, głaz upamiętniający pacyfikację wsi w 1943 roku czy kilka kapliczek przydrożnych. Dowiemy się co robił w Piekarach Tadeusz Kościuszko i który były reprezentacyjny bramkarz związany jest z tą miejscowością. Będzie to drugi po Czernichowie podkrakowski spacer.

14:00 – „Zwiedzanie getta”, prow. Agnieszka Kuźma

W dniach 1-8 czerwca 1942 roku miała miejsca wielka akcja wysiedleńcza z krakowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Z tej okazji zapraszamy na zwiedzanie getta krakowskiego. W czasie zwiedzania poznamy historię getta, dowiemy się, co oznaczają krzesła na placu Bohaterów Getta, a także obejrzymy zachowane fragmenty murów przy ulicy Lwowskiej. Przejdziemy też ulicą Józefińską, przy której działały najważniejsze instytucje takie jak: Szpital Żydowski, Żydowska Samopomoc Społeczna, Arbeitsamt. Przy Rynku Podgórskim posłuchamy o żydowskich pracownikach Juliusa Madritscha. Spacerując uliczkami dawnego getta poznamy także dramatyczną historię Żydowskiego Sierocińca.

15:00 – „Na tropie Smoka Wawelskiego”, spacer dla dzieci w wieku 6-8 lat z przewodnikiem-animatorem, prow. Tomasz Skalik

Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie. W jego trakcie najmłodsi poznają najważniejsze krakowskie legendy, spotkają legendarne postaci i zaangażowane zostaną w scenki. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło.

W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:

– na Wawelu opowiemy sobie o miejscu, w którym koronowani byli polscy władcy; inscenizacja koronacji królewskiej z udziałem dzieci,

– zobaczymy Zamek Królewski, czyli miejsce, gdzie odbywały się wielkie bale i turnieje rycerskie – pokażemy, gdzie mieszkał król,

– wybierzemy z naszego grona członków rodziny królewskiej i złożymy im hołd,

– przywitamy się ze Smokiem Wawelskim,

– spotkamy się z Szewczykiem Dratewką i pomożemy mu zgładzić smoka.

15 czerwca  (sobota)

8:00 – „Jak śpiewają ptaki na krakowskich plantach – spacer z ornitologiem”, prow. Damian Wiehle

Kraków to nie tylko gołębie. Podczas relaksującego spaceru po Plantach wsłuchamy się w odgłosy przyrody i z pomocą ornitologa będziemy próbowali rozróżnić rozmaite ptasie trele. Poznamy zwyczaje naszych pierzastych przyjaciół oraz nauczymy się ich rozpoznawać.

10:30 –  „Przebudzenie! Nowy rok zaczyna się w marcu – wystawa”, prow. Emil Bajorek

14:30  – „Słynni Żydzi na Kazimierzu”, prow. Agnieszka Kuźma

Podczas zwiedzania dowiemy się, z czego słynął rabin Remu, kogo nazywano Bocianem, i który z rabinów miał dar rozmawiania z prorokiem Eliaszem. Poznamy też dzieje rabina Bera Meiselsa i anegdoty z nim związane.  Przejdziemy przez ulicę, na której działał lekarz-społecznik nazywany „ojcem ubogich”, a także zobaczymy synagogę ufundowaną przez bogatego kupca oraz dowiemy się, co dla Krakowa i Kazimierza zrobił Józef Sare. Spacerując ulicami Kazimierza zobaczymy miejsca związane z „ostatnim Klezmerem Galicji” i „ostatnim bardem Kazimierza.

16 czerwca (niedziela)

10:00 – „Dolina Mnikowska”, prow. Piotr Kapusta

Dolina Mnikowska jest wąwozem o długości 2 km znajdującym się w dolinie Sanki. Niewielka pod względem powierzchni dolinka stanowi bardzo ciekawą trasę turystyczną podczas zwiedzania możemy zobaczyć słynną Matkę Boskę Skalską, poznać ogólną historię Mnikowska i kilka legend związanych z samą doliną, dowiedzieć się jak wyglądały organizowane tu w okresie międzywojennym Święta Pieśni oraz czym było tzw. „Fałszerstwo Mnikowskie”. Nasze wędrówka odbędzie się wśród lasów i skał na terenie krajobrazowego rezerwatu przyrody. Spacer wzbogacony będzie wydrukami archiwalnych zdjęć, a w jego trakcie pojawią się także teksty źródłowe dotyczące wybranych omawianych tematów.

10:30 – „Trzej królowie, trzy oblicza zamku na Wawelu”, spacer dla dzieci w wieku 6-9 lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik

Podczas spaceru – warsztatu przypatrzymy się trzem królom Polski, którzy przekształcili wzgórze wawelskie w duchu ówczesnej mody architektonicznej. Dzieci poznają sposoby rozpoznawania śladów średniowiecza, renesansu i baroku w obecnej strukturze zabudowy wzgórza wawelskiego.

14:00 – „Historia Samorządu w Krakowie – zwiedzanie Wieży Ratuszowej”, prow. Anna Stalmach

Zwiedzimy pozostałą po Ratuszu wieżę będącą świadkiem kształtującego się w Krakowie samorządu Rady i Ławy Miejskiej i zadamy sobie pytanie ile  dzisiejsza Rada Miasta ma wspólnego z rządami burmistrza Czeczotki.

9:45 – „”Krakowskie kawiarnie, cukiernie, restauracje do 1945″, prow. Piotr Kapusta
Spacer poprowadzi nas przez ścisłe centrum Krakowa, choć odwoływać się będziemy także do dawnych cukierni czy kawiarni znajdujących się nieco dalej od Rynku Głównego. Cofniemy się w czasie aż do lat 70. XVIII w., kiedy w mieście zaczęły działać pierwsze cukiernie. Poznamy znanych i uznanych przed laty
nie tylko polskich cukierników – ich codzienną pracę, anegdoty z nią związane oraz charakterystyczne cechy poszczególnych krakowskich lokali. Dowiemy się również, jakie warunki musieli spełnić cukiernicy, aby móc pracować w zawodzie. Opowieść zostanie wpleciona w kontekst społecznych i ekonomicznych zmian zachodzących w Krakowie od końca Rzeczpospolitej Obojga Narodów do połowy XX wieku.

10:00 – „Od Krakowa do Sławkowa”, prow. Ewa Pastuszak

Od Krakowa do Sławkowa biegł średniowieczny szlak, w ramach Wielkiej Lokacji na jego niewielkiej części wytyczono ulicę Sławkowską. Podczas spaceru od Pałacu Badenich do Pałacu Tarnowskich poznamy historię ich dawnych mieszkańców, zatrzymamy się przy Hotelu Saskim i słynnym Grand Hotelu, a także przypomnimy sylwetki kilku wyjątkowych kobiet.

10:00 – „Wystawa Wyspiański na Wawelu”, prow. Monika Hyla

Niezwykła wystawa umieszczona w 3 różnych budynkach, dodatkowo z dwoma nowymi instalacjami na Wzgórzu Wawelskim. Dowiemy się jak Wyspiański pisał o Wawelu, co chciał zmienić i jakie miał wizje przyszłości.

10.00 – „Atomowa chwila grozy – zwiedzanie dwóch schronów w Nowej Hucie”, prow. Maciej Miezian

Podczas spaceru odwiedzimy dwa nowohuckie schrony, poznamy historię ich powstania i dowiemy się przed czym faktycznie byłyby w stanie nas ochronić. Powrócimy wspomnieniami do okresu PRL-u i zimnej wojny oraz obalimy kilka nowohuckich mitów.

11:30 – „Dziury i wieże na Wawelu”, prow. Monika Hyla

Co było pierwsze: dziura czy smok? Do czego służyły dziury w baszcie, jak wyglądają ruiny i o czym nam mówią, co robił Twardowski na Wawelu i czy w kurzej stopce mieszkały kury?

15:00 – „Jak żyło się dzieciom żydowskim na dawnym Kazimierzu”, spacer dla dzieci od 10 r.ż., prow. Tomasz Skalik

Czy żydowskie mamy ubierały swoje pociechy tak samo, jak ich chrześcijańskie sąsiadki? Czym bawili się najmłodsi mieszkańcy dawnego Kazimierza? Poszukamy odpowiedzi, poznamy kluczowe pojęcia związane z żydowską kulturą i podstawy hebrajskiego alfabetu. Zwiedzimy Starą Synagogę i zastanowimy się nad tym, co łączyło, a co mogło dzielić, dzieci żyjące w dwóch różnych światach.

Zwiedzając Muzeum Farmacji poznamy urok starej apteki z niezwykłym klimatem, pięknymi meblami i z takimi specyfikami jak np. hiszpańskie muchy, pijawki czy mandragora. I choć niektóre dawne receptury i metody lecznicze przyprawić dziś mogą o dreszcze, to jednak warto się dowiedzieć jaką rolę odegrały w historii farmacji.

Czyim mieszkaniem są łąki nowohuckie, poznamy domki i hotele dla owadów, usłyszymy jak ptaki szczekają, i poszukamy legendarnego kwiatu paproci w Nowej Hucie.

Spacer tematyczny po Krakowie śladami Tadeusza Boya-Żeleńskiego to opowieść o jego życiu osobistym oraz zawodowym. W czasie zwiedzania dowiemy się czyją fotografię Tadeusz „podwędził” jako licealista, z kim się przyjaźnił a kogo nie znosił. Dowiemy się w kim się kochał na zabój, jak nie został lekarzem w armii austriackiej i czemu miała służyć stworzona przez niego Kropla Mleka. Posłuchamy o jego związkach z Zielonym Balonikiem i twórczości literackiej.

Kazimierz wielu Polakom i obcokrajowców kojarzy przede wszystkim z dawną dzielnicą żydowską. Słusznie, ale w tym dawnym mieście założonym na wyspie jeszcze przez samego Kazimierza Wielkiego, to chrześcijanie stanowili większość mieszkańców. Budowali oni liczne kościoły. Jeśli spytamy mieszkańców Krakowa o to, jakie znają kościoły na Kazimierzu, wielu bezbłędnie wymieni parafialny kościół Bożego Ciała, kościół św. Katarzyny (znany z nabożeństw do św. Rity) oraz Skałkę, słynną m.in. z Panteonu Narodowego. Wielu po chwili doda jeszcze kościół Bonifratrów. Ale przecież kościołów na Kazimierzu i jego przedmieściu – Stradomiu – było dawniej więcej. Podczas spaceru omówimy sobie te zapomniane świątynie Kazimierza i prześledzimy ich losy.

Zapraszamy na literacki spacer po Krakowie, którego bohaterem będzie słowo pisane. W czasie wędrówki ulicami Starego Miasta poznacie najważniejszych kronikarzy, drukarzy, drukarnie, i pamiętnikarzy.  Dowiecie się, kto rozwinął drukarstwo w Krakowie, kiedy powstała pierwsza gazeta w języku polskim i kto założył pierwszą księgarnię. Posłuchacie o słynnych pamiętnikarzach i ich wpływie na społeczeństwo krakowskie. Dowiecie się, którą ulicę nazywano królestwem antykwariatów,  za co kronika Miechowity podpadła cenzurze i jaki los spotkał Andrzeja Piotrkowczyka.

Spacer poświęcony wielkiej, często tragicznej miłości, której doświadczyli silni mężczyźni na przestrzeni wieków. Roztoczymy opowieść o wielkich uczuciach wywołujących  skandale nie tylko w środowisku artystycznym również poprzez sylwetki nobliwych mieszczan a nawet przypadki duchownych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *