Spacery CZERWIEC 2023

EDIT: 19 CZERWCA ruszają zapisy na ostatni czerwcowy weekend – 24/25.06! Szczegóły spacerów poniżej!

Drodzy spacerowicze!

Wraz z najlepszymi i przez wszystkich lubianymi przewodnikami przygotowaliśmy aż 18 spacerów na czerwiec! Czekają nas zarówno krótsze, jak i dłuższe wędrówki! Poniżej zamieszczamy grafik całego miesiąca!

24 czerwca SOBOTA

10:00 – „Młynówka Królewska”, prow. Emil Bajorek

Podczas wycieczki przejdziemy się śladem Młynówki Królewskiej – dawnej sztucznej odnogi Rudawy. Woda z młynówki nawadniała liczne młyny, sady i ogrody na swojej trasie. Doprowadzała również wodę do fosy miejskiej i nawadniała ogród królewski w Łobzowie. Oprócz informacji na temat znaczenia gospodarczego młynówki i jej stopniowego zasklepiania w XX wieku uczestnicy wycieczki usłyszą również ciekawostki o mijanych miejscach i obiektach, a wśród nich m.in. dawny dwór Heleny Modrzejewskiej czy miejsce pamięci z czasów II wojny światowej.

Uwaga, wycieczka jest dość długa – dystans do przejścia wynosi ok. 10-12 km. Wycieczkę skończymy w Mydlnikach, skąd można wrócić do centrum Krakowa linią 139 lub pociągami.

Czas trwania: ok. 4h
Limit uczestników: 30 osób

11:30 – „Felix Seculum Cracoviae – krakowscy święci XV w. i ich miejsce kultu”, prow. Ewa Pastuszak

W trakcie wycieczki poznamy mniej znanych  świętych , których relikwie znajdują się w krakowskich kościołach. Usłyszymy o bł. Świętosławie Milczącym, Michale Giedrojciu, Izajaszu Bonerze i innych.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

14:15 – „Dziecko w dawnym Krakowie”, spacer dla dzieci w wieku 6-8 lat z przewodnikiem-animatorem, prow. Tomasz Skalik

Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie. W jego trakcie najmłodsi zobaczą, jak żyło się dzieciom w dawnym Krakowie. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło. W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:

– zobaczymy, czym bawiły się dzieci żyjące w dawnym Krakowie,
– w muzeum w Podziemiach Rynku zobaczymy rzeczy, których używali mieszkańcy dawnego Krakowa,
– wytłumaczymy sobie, dlaczego ludzie żyjący w dawnych czasach chodzili 4 metry poniżej aktualnego poziomu Rynku,
– spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą,
– zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach,
– wybierzemy z naszego grona braci, którzy wybudowali wieże kościoła Mariackiego i odnajdziemy narzędzie zbrodni.

Trasa: Rynek Główny – muzeum Rynek Podziemny
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

25 czerwca NIEDZIELA

13:00 – „Kleparz”, prow. Piotr Kapusta

Kleparz to dawne podkrakowskie miasto założone w 1366 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Nasza wycieczka będzie prowadziła z placu Matejki na Nowy Kleparz, a w jej trakcie zobaczymy m.in. kościół św. Floriana, pomnik Grunwaldzki, pałac Tarnowskich, ulicę Długą i Dom Pomocy Społecznej im. Helclów. Dowiemy się, gdzie znajdowała się szubienica, a gdzie produkowano pyszne i znane przed II wojną światową czekolady, zobaczymy kamienice z minaretami i poznamy kilka legend kleparskich.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

14:00 – „Kraków w czasie okupacji – praca, nauka i konspiracja. Działalność podziemia w czasie II Wojny Światowej”, prow. Lucyna Szafraniec

Kraków w czasie II wojny światowej to niezwykła historia krakowskich intelektualistów, działaczy podziemia i zwykłych ludzi, których wspólnym celem była walka o wolność ojczyzny.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

16:00 –„Sekrety władców”, prow. Agnieszka Kuźma

Wycieczka poświęcona prywatnemu życiu wybranych władców. Dowiemy się, który z Piastów uchodził za najbardziej schorowanego, jakie podboje miłosne były udziałem Kazimierza Wielkiego, i który z władców odebrał wyższe wykształcenie. Poznamy przepis na specyfik, który rzekomo uleczył Leszka Czarnego z impotencji, a także co stosowano w przypadku zarażenia syfilisem. Posłuchamy też o trudnych początkach szczęśliwego pożycia Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.

Trasa: Ulica Karmelicka, Collegium Medicum, Kościół franciszkanów, Kościół dominikanów, ul. Grodzka, Wawel

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

____________________________________________________________________________________________________________________

17 czerwca SOBOTA

11:00 – „Kraków pod pełnymi żaglami”, prow. Monika Hyla

Spacer poprowadzi przewodniczka z patentem żeglarza. Będziemy szukać śladów morza w Krakowie, poznamy związek Hanzy, poszukamy żaglowców i kotwic oraz zwiedzimy świat bursztynu.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

12:00 – „Klasztory starego Krakowa”, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg

Przez stulecia działalność licznych klasztorów wpływała na kształt i oblicze miasta. Zakonnicy otaczali opieką mieszkańców, pomagali w codziennym życiu. To w klasztorach często szukano schronienia i opieki, nie tylko duchowej. Olbrzymi jest ich wkład w kulturę materialną, a liczne dzieła sztuki możemy podziwiać do dziś.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 20 osób

19:00 – „Kryminalny Kraków”, prow. Agnieszka Kuźma

Podczas tego zwiedzania poznacie historię najsłynniejszych zbrodni, które wstrząsnęły miastem. Cofniemy się do czasów średniowiecza, kiedy karano za przewinienia gardłem, stosowano karę pręgierza lub stosu. Poznamy okoliczności zabójstwa Andrzeja Tęczyńskiego i napaści na krawca Jarząbka. Posłuchacie historii Franza Tama i Karola Kota. Dowiecie się, dlaczego ścięto Samuela Zborowskiego, i komu udało się uniknąć kary za popełnione zbrodnie.

Trasa: Pijarska, pl. Szczepański, ul. św. Tomasza, Rynek Główny, ul. Wiślna, Kościół Franciszkanów, ul. Poselska, Wawel
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

18 czerwca NIEDZIELA

10:00 – „Stradom”, prow. Piotr Kapusta

Stradom to dawne przedmieście Krakowa położone w okolicy koryta Starej Wisły. Jego udokumentowane początki sięgają XIV wieku. W trakcie wycieczki dowiemy się jaki obszar obejmował Stradom wyznaczając go nazwami współczesnych ulic, poznamy ogólną historię tego przedmieścia, zobaczymy jego zabytki – zarówno sakralne jak i te o charakterze świeckim oraz dowiemy się jakie znane osoby mieszkały na Stradomiu.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

11:00 – „Tajemnice ulicy Kopernika”, prow. Agnieszka Kuźma

Zapraszamy na zwiedzanie ulicy Kopernika. Poznamy historię klinik uniwersyteckich, dowiemy się, gdzie mieściła się loża masonów i dlaczego zaprzestała działalności. Zobaczymy kościoły przy których stoją tzw. „latarnie umarłych” i dowiemy się, czym jest chaczkar. Nie zabraknie anegdot związanych ze znanymi lekarzami, takimi jak Józef Dietl, Rafał Józef Czerwiakowski, Ludwik Rydygier.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

11:30 –„Kłódki miłości, ozdobne łańcuchy czyli przykuci do Krakowa”, prow. Monika Hyla

Poszukamy narzędzi tortur, znajdziemy łańcuchy te do obrony miasta i te ufundowane przez ekscentryczne krakowianki. Nie zabraknie kłódek miłości – udowodnimy, że Kraków może być miastem zakochanych!

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

____________________________________________________________________________________________________________________

3 czerwca SOBOTA

10:00 – „Nowy Panteon – kościół św. Piotra i Pawła”, prow. Lucyna Szafraniec

Panteon Narodowy w Kościele św. Piotra i Pawła to kontynuacja królewskich nekropoli na Wawelu i Grobu Zasłużonych na Skałce. W trakcie spotkania poznajemy życie i twórczość pochowanych tam wybitnych postaci związanych z Krakowem.

Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób

14:30 – „Wesoły Barbakan”, spacer dla dzieci w wieku 6-8 lat, prow. Tomasz Skalik

W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:
– wejście do Barbakanu i na Mury obronne – kilka słów o obronności Krakowa,  
– bitwa na piankowe miecze,
– na ulicy Floriańskiej odkryjemy symbole, które pomogą nam dojść na Rynek,
– na Rynku spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą; opowiemy sobie, ile razy dziennie jest grany hejnał i jak wygląda praca hejnalisty.

Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób

19:00 – „Duchy, zjawy, magia Krakowa”, prow. Agnieszka Kuźma

Nocne zwiedzanie śladami zjaw, miejsc związanych z alchemią i miejscami mocy. Poznamy historię czakramu, dowiemy się, kto nawiedza katedrę wawelską i którzy władcy zajmowali się alchemią. Posłuchamy o tragicznym końcu Białej Damy, dowiemy się, który pałac nawiedza Czarna Dama, i gdzie mistrz Twardowski miał swoją pracownię. Nie zabraknie opowieści o czarach, urokach, magicznych zaklęciach.

Trasa: Kanonicza, Wawel, Grodzka, plac Wszystkich Świętych, Wiślna, Rynek Główny
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

4 czerwca NIEDZIELA

10:00 – „Dawna wieś Zakrzówek oraz Skały Twardowskiego”, prow. Emil Bajorek

Zakrzówek kojarzy się dziś krakowianom z popularnym zalewem, ale przez wieki był osobną wsią z bogatą historią. Stały tu aż trzy dwory, zachowały się elementy Twierdzy Kraków, jest też ciekawostka dla miłośników kolei. Podczas wycieczki przejdziemy się również przez Skały Twardowskiego, wchodząc m.in. do osnutej legendami Groty Twardowskiego. Warto więc zabrać wygodne obuwie, gdyż na ścieżkach może być trochę błota. Na koniec podejdziemy pod jeden z mniej znanych krakowskich kopców.

Czas trwania: 2-3h.
Limit uczestników: 30 osób

10:30 – „Raz, dwa, trzy – do Krakowa jedziesz Ty!”, spacer dla dzieci w wieku 4-9 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik

Podczas tej trasy dzieci poznają jakich środków lokomocji używano na przestrzeni czasu w Krakowie. Razem z najmłodszymi będziemy tropić ślady komunikacyjne ukryte w mieście. Zajęcia mają na celu uświadomienie zmiany technologicznej, która nam wciąż towarzyszy.

Trasa: ul. Szewska, Rynek, ul. Wiślna
Czas trwania: ok. 1,5h.
Limit uczestników: 15 dzieci


11:00 – „Słynne Żydówki Podgórza”, prow. Agnieszka Kuźma

Ta wycieczka przybliża sylwetki wybitnych mieszkanek Podgórza. W czasie zwiedzania spojrzymy na Podgórzu oczami Heleny Nelken, posłuchamy o marzeniach Diany Reiter i walce Gusty Dawidsohn-Draenger. Dowiemy się kim była filantropka Podgórza i gdzie znajduje się jej pamiątkowa tablica. Poznamy dramatyczne losy Heleny Rufeisen-Schupper i Renaty Zisman.

Trasa: ul. Długosza, u. Kalwaryjska, ul. Józefińska, ul. Krakusa, ul. Limanowskiego, pl. Bohaterów Getta
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *