Nadal trwają zapisy na planowane w najbliższy weekend spacery po Krakowie. Poniżej zamieszczamy ich szczegóły :)!
27 MAJA (sobota)
godz. 10:00 – „Na tropie Smoka Wawelskiego”, spacer dla dzieci w wieku 6-9 lat z przewodnikiem – animatorem, prow. Tomasz Skalik
Trasa: Rynek Główny – ulica Grodzka – ulica Kanonicza – Wawel – pomnik Smoka Wawelskiego
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
Opis spaceru: Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie. W jego trakcie najmłodsi poznają najważniejsze krakowskie legendy, spotkają legendarne postaci i zaangażowane zostaną w scenki. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło. W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji: – na Rynku spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą, – zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach, – wybierzemy z naszego grona braci, którzy wybudowali wieże kościoła Mariackiego i odnajdziemy narzędzie zbrodni, – na Wawelu opowiemy sobie o miejscu, w którym koronowani byli polscy władcy; inscenizacja koronacji królewskiej z udziałem dzieci, – zobaczymy Zamek Królewski, czyli miejsce, gdzie odbywały się wielkie bale i turnieje rycerskie – pokażemy, gdzie mieszkał król, – wybierzemy z naszego grona członków rodziny królewskiej i złożymy im hołd, – przywitamy się ze Smokiem Wawelskim, – spotkamy się z Szewczykiem Dratewką i pomożemy mu zgładzić smoka.
godz. 12:00 – „Światło zamknięte w witrażu”, spacer interaktywny dla dzieci, prow. Dorota Bednarska
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób
Trasa dla dzieci w formie zabawy, opowiadająca historie miasta poprzez najsłynniejsze witraże.
godz. 14:00 – „Stara Nowa Huta”, prow. Piotr Kapusta
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
Stara Nowa Huta to najstarsza część Nowej Huty na obszarze między dzisiejszymi ulicą Bieńczycką, ulicą Kocmyrzowską, ulicą Bulwarową, ulicą Ptaszyckiego i aleją Jana Pawła II. Jej zabudowa powstała między 1949 a 1959 roku kiedy realizowano plan Tadeusza Ptaszyckiego. Trasa naszego spaceru poprowadzi m.in. przez Plac Centralny im. Ronalda Reagana, aleję Róż czy osiedle Teatralne. Poznamy okoliczności powstawania Nowej Huty, przykłady architektury socrealistycznej i modernistycznej, dowiemy się jakie historie i legendy łączyły się z pomnikiem Lenina w alei Róż, dlaczego w Nowej Hucie jest tyle zieleni i szeroki ulic oraz poznamy historię i okoliczności „walk o krzyż w Nowej Hucie” w 1960 roku.
28 MAJA (niedziela)
godz. 10:30 – „Miasto w mieście – Krakowski Kazimierz oczami dziecka” spacer dla dzieci w wieku 4-9 lat, prow. Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik
Trasa: ul. Szeroka – ul. Miodowa – ul. Jakuba – ul. Józefa – ul. Szeroka
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 20 dzieci
Spacer dla dzieci 4-9 lat po żydowskiej części Kazimierza. W trakcie zajęć dzieci będą tropić i rozpoznawać ślady żydowskiej kultury sprzed lat.
godz. 12:00 – „Jak żyło się dzieciom na Żydowskim Kazimierzu”, spacer dla dzieci od 10 lat, prow. Tomasz Skalik
Trasa: ul. Szeroka – Stara Synagoga – Muzeum Krakowa
Czas trwania : ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób
Czy żydowskie mamy ubierały swoje pociechy tak samo, jak ich chrześcijańskie sąsiadki? Czym bawili się najmłodsi mieszkańcy dawnego Kazimierza? Poszukamy odpowiedzi, poznamy kluczowe pojęcia związane z żydowską kulturą i podstawy hebrajskiego alfabetu. Zwiedzimy Starą Synagogę i zastanowimy się nad tym, co łączyło, a co mogło dzielić, dzieci żyjące w dwóch różnych światach.
godz. 14:00 – „Płynie, Wisła płynie… poznajemy Krakowskie mosty”, prow. Elżbieta Wojas
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób
Spacerując bulwarami wiślanymi przyjrzymy się bliżej krakowskim mostom. Poznamy historię przepraw przez Wisłę na przestrzeni dziejów, dowiemy się który most jest najdłuższy, który najstarszy oraz ile ich właściwie jest.