Nareszcie! Pierwsze majowe spacery odbędą się w dniach 6/7 maja br. Zapisy trwają zaledwie od wczoraj, tj. 27 kwietna, lecz miejsc już praktycznie brak! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod adresem: spacery@cmjordan.krakow.pl
Poniżej zdradzamy szczegóły najbliższych wędrówek!
6 MAJA:
godz. 12:00 – Teodor Talowski jako krakowski Gaudi, prow. Jolanta Pustuła-Szeląg
Poznamy Teodora Talowskiego jako twórcę nowej architektury, realizowanej w budownictwie mieszkaniowym. Dowiemy się co sprawia, że jego kamienice do dziś przyciągają uwagę przechodniów.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 25 osób
godz. 14:00 – Kopernik w Krakowie, prow. Anna Stalmach
W hołdzie wielkiemu uczonemu. Bieżący rok jest poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. W 2023 przypada 550 rocznica urodzin astronoma i 480 rocznica śmierci. W Krakowie odbył studia akademickie i bywał z wizytą na dworze króla Zygmunta Starego. Pierwsze pomniki i upamiętnienia uczonego pojawiły się właśnie w naszym mieście.
Trasa: ul Kanoniczą i okolice Wawelu, Planty, Collegium Novum, Collegium Maius, ul. św. Anny, Rynek, Ul. Floriańska, Barbakan, ul Kopernika.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób
godz. 15:30 – Wesoły Barbakan, spacer dla dzieci w wieku 9-12 lat, prow. Tomasz Skalik
W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji:
– wejście do Barbakanu i na Mury obronne – kilka słów o obronności Krakowa,
– bitwa na piankowe miecze,
– na ulicy Floriańskiej odkryjemy symbole, które pomogą nam dojść na Rynek,
– na Rynku spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą; opowiemy sobie, ile razy dziennie jest grany hejnał i jak wygląda praca hejnalisty.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
7 MAJA:
godz. 10:30 – „Na szkle malowane”, spacer dla dzieci w wieku 4-7 lat, prow. Agnieszka Szczygieł – Pomysłownik
Spacer dla dzieci 4-7 lat, podczas którego na warsztat bierzemy witraże Stanisława Wyspiańskiego umieszczone w kościele oo. Franciszkanów i pawilonu Wyspiańskiego. Podczas spaceru dzieci poznają postać “Leaonarda Da Vinci” ziemi krakowskiej, jak również ćwiczą łączenie secesyjnych kształtów z postaciami z historii i kultury Polskiej.
Trasa: Pl. Wszystkich Świętych – wzdłuż ul. Floriańskiej
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 20 dzieci
godz. 13:00 – „Nowa Huta nieoczywista”, prow. Monika Hyla
Podczas spotkania zobaczymy co łączy architekturę Nowej Huty z zamkiem królewskim na Wawelu, dowiemy się jak zostać ulicznym artystą i poznamy tajniki i techniki murali, graffiti i mozaik. Dostrzeżemy różnice miedzy wlepka, tagowaniem a ceramic-street art.
Czas trwania: ok. 2h.
Limit uczestników: 30 osób
godz. 15:00 – „Wokół Placu Mariackiego”, pro. Agnieszka Kuźma
Jeden z najmłodszych, ale i najciekawszych placów Starego Miasta. Powstał na początku XIX wieku w miejscu likwidowanego cmentarza przykościelnego. W czasie zwiedzania odkryjemy jego tajemnice! Dowiemy się, kiedy używano „dzwonków na konających” i za jakie przestępstwa zamykano w kunach. Posłuchamy burzliwej historii kościoła św. Barbary, a także dowiemy się, co kryją krypty kościoła. Poznamy okoliczności budowy nowej wikarówki kościoła Mariackiego, zobaczymy kamienicę pod Murzynami i posłuchamy o napaści na krawca Jarząbka.
Czas trwania: ok. 2h
Limit uczestników: 30 osób