Spacery w kwietniu 2023


EDIT:
UWAGA!!! BRAK MIEJSC NA SPACERY! KOLEJNE, NA TERMIN 21-23 KWIETNIA, RUSZAJĄ OD 12 KWIETNIA!


W trzy weekendy kwietnia (1-2, 15-16 oraz 22-23) przygotowaliśmy aż 18 różnorodnych spacerów. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem.

Zapisy na spacery w dniach: 1-2 kwietnia oraz 15-16 kwietnia rozpoczynają się 28 marca. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail: spacery@cmjordan.krakow.pl. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzeniem zapisu na spacer jest mail zwrotny z podanym miejscem zbiórki.

Zapisy na spacery w dniach: 22-23 kwietnia rozpoczną się 12 kwietnia.


01.04, sobota

„Muzeum Dominikanów”, godz. 10:00, prow. Anna Stalmach

– czas trwania: 2h
– liczba uczestników: 20 osób

Nowe muzeum znajduje się w historycznych budynkach klasztoru prezentuje najwyższej wartości historycznej obiekty zgromadzone na przestrzeni 800 lat istnienia zakonu w Krakowie i dotychczas nie udostępnione szerszej publiczności, tkaniny, obrazy, wybitnej klasy złotnictwo i przedmioty kultu religijnego.

– „Prima Aprilis w Krakowie”, godz. 11:00 , prow. Monika Hyla

– czas trwania: do 2h
– trasa spaceru: rynek, ulica św. Jana, ul. Grodzka,
– liczba uczestników: 30 osób

Będziemy sprawdzać które ze stwierdzeń jest faktem, a które primaaprilisowym żartem, czy Kraków ma dostęp do morza? czy jest niebieski bursztyn, czy Modrzejewska miała oswojone krokodyle? symbol Krakowa który tylko raz w roku się pojawia.

– „Kościoły nierzymskokatolickie – kościoły protestanckie i cerkwie prawosławne odzwierciedleniem życia wielokulturowego miasta”, godz. 13:15, prow. Anna Skalik

– czas trwania: ok. 2h.
– trasa – ul. Grodzka, Szpitalna
– liczba uczestników: 25 osób 

W czasie spaceru odwiedzimy Zbór Ewangelicki  Św. Marcina, Cerkiew Prawosławną p.w. Zaśnięcia NMP przy ul. Szpitalnej

02. 04, niedziela

– „Jak żyło się dzieciom żydowskim na dawnym Kazimierzu” (spacer dla dzieci w wieku 10+ lat), godz. 10:00, prow. Tomasz Skalik

– czas trwania: ok. 2h
– trasa – ul. Szeroka, Stara Synagoga – Muzeum Krakowa
– liczba uczestników: 30 osób

Czy żydowskie mamy ubierały swoje pociechy tak samo, jak ich chrześcijańskie sąsiadki? Czym bawili się najmłodsi mieszkańcy dawnego Kazimierza? Poszukamy odpowiedzi, poznamy kluczowe pojęcia związane z żydowską kulturą i podstawy hebrajskiego alfabetu. Zwiedzimy Starą Synagogę i zastanowimy się nad tym, co łączyło, a co mogło dzielić, dzieci żyjące w dwóch różnych światach.

– „Szukamy lwa, kreta, słonia i innych zwierząt ukrytych wśród miejskiej zabudowy”, godz. 11:00, prow. Elżbieta Wojas

– czas trwania: ok. 2h
– trasa: ul. Św. Jana, ul. Floriańska, Rynek Główny, ul. Grodzka
– liczba uczestników: 25 osób

Zapraszamy na miejskie safari –  uzbrojeni w aparaty fotograficzne będziemy tropić zwierzęta, które zerkają na nas z bram i gzymsów krakowskich budowli, a my nie zawsze je dostrzegamy. Dowiemy się jaki sekret skrywają krakowskie gołębie, odkryjemy tajemnicę karawany wielbłądów na Rynku, a na koniec poda nam łapę najwierniejszy przyjaciel człowieka.

– „Słynne rody Krakowa”, godz. 13:00, prow. Anna Stalmach

– czas trwania: 2h
– trasa: Rynek, ul. Grodzka, ul. Kanonicza, ul. Jagiellońska, ul. Wiślna
– liczba uczestników: 30 osób

Wierzynkowie, Bonerowie, Estreicherowie, Anczycowie, Wodziccy i wiele innych, to rodziny tworzące potęgę ekonomiczną, gospodarczą, polityczną i kulturową Krakowa. Zapisali się trwale w historii miasta. Pochodzili z Włoch, Niemiec, czy Szwajcarii, z czasem ich nazwiska nabrały brzmienia polskiego, wtapiali się w społeczeństwo, gromadzili majątki i sięgali po najwyższe zaszczyty. Bez nich nie ma historii Krakowa.

15 kwietnia, sobota

– „Na tropie Smoka Wawelskiego” (spacer dla dzieci w wieku 6-9 lat z przewodnikiem-animatorem), godz. 10:00, prow. Tomasz Skalik

– czas trwania: 2h
– trasa: Rynek Główny – ulica Grodzka – ulica Kanonicza – Wawel – pomnik Smoka Wawelskiego
– liczba uczestników: 30 osób (łącznie dzieci plus opiekunowie)

Opis spaceru: Zapraszamy dzieci na interaktywny spacer po Krakowie. W jego trakcie najmłodsi poznają najważniejsze krakowskie legendy, spotkają legendarne postaci i zaangażowane zostaną w scenki. Wszystko to w formie zabawy i na wesoło. W trakcie naszego spaceru na dzieci czeka moc atrakcji: – na Rynku spotkamy się z wojownikiem tatarskim i hejnalistą, – zobaczymy i dotkniemy towarów, którymi dawniej handlowano w Sukiennicach, – wybierzemy z naszego grona braci, którzy wybudowali wieże kościoła Mariackiego i odnajdziemy narzędzie zbrodni, – na Wawelu opowiemy sobie o miejscu, w którym koronowani byli polscy władcy; inscenizacja koronacji królewskiej z udziałem dzieci, – zobaczymy Zamek Królewski, czyli miejsce, gdzie odbywały się wielkie bale i turnieje rycerskie – pokażemy, gdzie mieszkał król, – wybierzemy z naszego grona członków rodziny królewskiej i złożymy im hołd, – przywitamy się ze Smokiem Wawelskim, – spotkamy się z Szewczykiem Dratewką i pomożemy mu zgładzić smoka.

– „Tajemnice krakowskich klasztorów – Opactwo Cystersów w Mogile”, godz. 11:00, prow. Kinga Maruszak

– czas trwania: 1,5-2h
– trasa: zwiedzanie kościoła – krużganków – muzeum Cystersów
– liczba uczestników: 30 osób

Ora et Labora, czyli dzień powszedni pracującego mnicha. W czasie spaceru wejdziemy na krużganki, zaglądniemy do muzeum Cystersów. Dowiemy się też jaka jest różnica między refektarzem a kapitularzem.

– „Zielone Podgórze”, godz. 14:00, prow. Agnieszka Kuźma

– czas trwania: 2h
– trasa: plac Niepodległości koło Korony, park Bednarskiego, plac Lasoty, kościółek św. Benedykta, fort Benedykt, kopiec Kraka
– liczba uczestników: 25-30 osób

Kiedyś oddzielne miasto, obecnie jedna z najbardziej interesujących dzielnic Krakowa. Podgórze zachwyca historią, zabytkami, ale i zielenią. W czasie zwiedzania dowiemy się, dlaczego Niepodległość przyszła z Podgórza, posłuchamy o szkole czarnoksiężnika Twardowskiego i okolicznościach wbicia na pal  Aleksandra Kostki-Napierskiego. Ponadto zobaczymy miejsce, gdzie skarbów pilnuje Czarna Księżniczka, poznamy okoliczności budowy fortu Benedykt, dowiemy się, czym jest Rękawka, natomiast kopca Kraka spojrzymy na miasto z zupełnie innej perspektywy.

16 kwietnia NIEDZIELA

– „Nie od razu Kraków Zbudowano” (spacer dla dzieci w wieku 4-9 lat), godz. 10:30, prow. Agnieszka Szczygieł Pomysłownik

– czas trwania: 1,5-2h
– trasa: Planty przy ul. Siennej, Mały Rynek, Ratusz, Sukiennice
– liczba uczestników: 20 osób (łącznie dzieci plus opiekunowie).

To interaktywna opowieść dla dzieci w wieku 4-9 lat, w której najmłodsi uczestnicy odtwarzają jak powstawał Kraków. Cofamy się do czasów pierwszych władców Polski. Przy okazji dzieci dowiadują się do czego służyły najstarsze budynki w okolicy Rynku Głównego i w jakim okresie powstały. Dzieci poznają pojęcie osi czasu i będą mogły poukładać historycznie wybrane wydarzenia i napotkane obiekty na trasie wędrówki

– „Ab ovo – poświąteczne poszukiwanie jaja na Drodze Królewskiej”, godz. 11:00, prow. Monika Hyla
– czas trwania: 2h
– trasa: rynek – ulica św. Jana – ul Grodzka,
– liczba uczestników: 30 osób

Poznamy czym różni sie pisanka od kraszanki i gdzie mozemy znaleźć jaja w Krakowie z bursztynu, wydmuszek, drewna, itd

– „Krakowianki i krakuski”, godz. 15:00, prow. Agnieszka Kuźma

– czas trwania: 2h
– trasa: Teatr im. Słowackiego, ulica Szpitalna, Mały Rynek, Plac Mariacki, Pałac pod Baranami, Collegium Maius, plac Dominikański, ulica Poselska
– liczba uczestników: 25-30 osób

Podczas tej wycieczki wyruszymy po Krakowie śladami słynnych kobiet Krakowa. Aktorki, muzy, zakonnice, kobiety nauki i emancypantki.. to właśnie one tworzyły niepowtarzalną atmosferę Krakowa. W czasie zwiedzania posłuchamy o pasjach Dagny Przybyszewskiej, dowiemy się, czym gorszyła mieszczan Irena Solska, a także poznamy przepowiednie siostry Nimfy Suchońskiej. Zobaczymy miejsce, w którym spłonęła na stosie mieszczka Katarzyna Weiglowa, kawiarnię związaną z Czarnym Aniołem, a na zakończenie odwiedzimy miejsce, gdzie pokutuje „Piękna Gabrielle”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *